Coraz bliżej nas – AMD RYZEN

Przez bardzo długi czas obawialiśmy się o to, że Intel całkowicie wymiecie z rynku obecność czerwonych procesorów. Od niedawna wiadomo, że były to tylko czarne scenariusze i nie wszystko stracone! Na ratunek, AMD przyszło do nas z nową rodziną procesorów RYZEN.  Jej sercem ma być architektura ZEN, która ma nas zaskoczyć swoją innowacją.

Wielbiciele AMD, ba! Nawet sam fanbase Intela jak i praktycznie każda osoba interesująca się technologią, z niecierpliwością czekają na nadejście nowego wynalazku od czerwonych, czy oby na pewno AMD podoła oczekiwaniom? Liczą na to przede wszystkim gracze i profesjonaliści.

Na grudniowej konferencji, prezes AMD – Lisa Su, przedstawiła jeden z procesorów pochodzących z tej serii. Wiadomo, że będzie posiadał: 8 rdzeni – w tym 16 wątków, jego socket to AM4, a taktowanie to 3,4 GHz, z podkreśleniem, że to najniższa, występująca wartość. AMD zastosowało wiele nowych technologii, lecz największym zainteresowaniem cieszy się technologia SIMULTANEOUS MULTI-THREADING, która ma być odpowiednikiem Intelowskiego Hyper Threadingu.

Wielki hype na ZENy bierze się z wielkiej nadziei na to, że w końcu dostaniemy produkt porównywalny lub nawet lepszy jakościowo od dobrych procesorów Intela (i7-6900k) przy dużo niższej cenie (na co wskazują plotki i niepewne źródła). Pewne jest, że jeśli wszystkie przypuszczenia się sprawdzą, Intel dostanie ostro w kość i zauważymy duże spadki cen ich produktów, co dla konsumenta będzie zdecydowanie korzystne. Teraz spokojnie czekajmy na ich sprzedaż, która przewidziana jest na luty tego roku.

Informacje, które nie zostały zawarte w artykule, tak jak opis pozostałych, użytych technologii czy też testy benchmarków:  https://www.youtube.com/watch?v=4DEfj2MRLtA

O autorze
Oliwia Olszewska Redaktor Jestem uczennicą 2 klasy technikum, na kierunku technik informatyk. Interesuję się szeroko pojętą informatyką. W wolnych chwilach czytam książki i rysuję. instagram/snapchat: neerzy
Coraz bliżej nas – AMD RYZEN
4.78 (95.56%) 9 votes