Cuda, cuda ogłaszają – ZEN od AMD nadchodzi

Mimo, że do świąt Bożego Narodzenia i czasu śpiewania kolęd pozostało jeszcze kila tygodni nie milkną plotki na temat nadchodzących układów ZEN jakie na rok 2017 przygotowali dla nas inżynierowie z Advanced Micro Devices. Temperatury tym newsom dodaje obecna sytuacja na rynku procesorów o którym powiedzieć, iż został zdominowany przez Intel’a to tak jakby powiedzieć, że lokomotywy elektryczne zdominowały kolej. Podobnie jak o procesorach AMD w nowych PC’tach tak samo o silnikach parowych na kolei słyszy się bardzo rzadko żeby nie powiedzieć w ogóle.

 

amd3-100677528-large

Taki stan rzeczy nie jest czymś niezwykłym. Od kilku lat czerwoni praktycznie nie istnieją na rynku konsumenckich CPU. Stało się to głównie za przyczyną architektury Bulldozer, której modułowa konstrukcja zamiast przynieść firmie chwałę i wzrost wydajnościowy o mało nie doprowadziła do bankructwa całego działu procesorów. Każdy zaznajomiony z tematem wie, iż upadek AMD byłby katastrofą dla całej branży. Brak konkurencji z pewnością skutkowałby szalonym wzrostem cen układów Intel’a oraz jeszcze bardziej marginalnym przyrostem mocy idącym z każdą kolejną generacją. (o bezsensownej podmianie socketów co 2 lata nie wspominając)

 

DOBRA NOWINA

Wszyscy mamy więc nadzieje że czerwoni wreszcie wybudzą się z tego kilkuletniego letargu i zaopatrzą rynek w tanie i dobre procesory, które niczym nie będą ustępować układom produkcji Intel’a. Część informacji na jakich oprę dzisiejszy wpis dotyczy grafiki z rzekomą mapą wydawniczą proceorów AMD Zen Summit Ridge. Nowa wersja topowego AMD Zen SR7 oznaczona została jako „AMD Eng Sample: 1D3201A2M88F3_35/32_N”. Jednostka wyposażona jest w 8 rdzeni i obsługuje 16 wątków, pracując z częstotliwością 3,2 GHz, która może wzrastać do 3,5 GHz w trybie Boost. Zwiększenie taktowań według przecieków pozwoliło osiągnąć wydajność wyższą nawet od również ośmiordzeniowego układu Intel Core i7-5960X.

 

28_procesor_amd_zen_sr7_w_cenie_499_dolarow_byloby_bardzo_tani_0_b

 

Analizując mapę wnioskować możemy, iż AMD zaprezentuje w sumie cztery modele procesorów opartych o nową architekturę – dwa układy SR7 oraz SR5 i SR3. Najwydajniejsza jednostka SR7 wyceniona została na 499 dolarów, co gdyby okazało się prawdą może oznaczać prawdziwy przełom na rynku procesorów konsumenckich, gdyż wspomniany model i7-5960X kosztuje blisko dwa razy tyle. Najsłabszy z podanych w tabeli procesor 4-rdzeniowy / 8-wątkowy z serii SR3 wyceniony ma zostać na 149 dolarów – oznaczałoby to układ odpowiadający wydajności Core i7-6700 w cenie modelu z „i3” w nazwie. NO NIEŹLE.

 

 

LICZYMY NA WAS

Ile z tego wszystkiego okaże się prawdą? Jedyny sposób aby się tego dowiedzieć to poczekać do przyszłego roku kiedy wspomniane układy wejdą do sprzedaży. Niestety – ja w oczekiwaniach będę bardzo sceptyczny. AMD już w momencie premiery swoich ostatnich układów GPU ostro napompowało bańkę epickości swoich układów. Bańkę, która z hukiem pękła zaraz po premierze. Oby w tym przypadku było inaczej ponieważ chora dominacja Intel’a na rynku procesorów CPU zaczęła mnie już nudzić…

O autorze
Patryk Wolak Redaktor Patryk Wolak - interesuje sie szeroko pojętym działem IT, elektroniką a także astronomią. Zapalony gracz GTA Online, streamer, komentator gry CS:GO. Na co dzień uczeń technikum na profilu informatycznym.
Oceń post!
  • Paweł Borsiak

    Zasadniczo jedyne chyba co mnie zastanawia to to dlaczego AMD mierzy się z intelami o 2 generacje do tyłu.