D-Link DWR-932 – szybkie Wi-Fi w plenerze

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło się Wam udostępniać połączenie Internetowe znajomym korzystając z funkcji HotSpot w smartfonie na pewno wiecie, iż takie rozwiązanie jest dalekie od ideału. O ile w pojedynczych przypadkach nie powoduje raczej większych problemów o tyle na dłuższą metę funkcja ta w zawrotnym tempie pożera baterię naszego telefonu. Dobrym wyjściem w takiej sytuacji byłoby dedykowane urządzenie, które pozwoli nam cieszyć się dobrodziejstwami sieci 4G bez obaw o nadmierne straty energii naszych urządzeń mobilnych. Oczywiście modemy tego typu od dłuższego czasu typu produkowane są między innymi przez firmę D-Link a w tej recenzji przyjrzymy się bliżej modelowi DWR-932. Zapraszam!


Opakowanie i wyposażenie

D-Link umieścił swój modem w małym, dobrze wykonanym pudełku na którym właściwie z każdej strony znajdziemy kilka informacji na temat sprzętu. Wewnątrz, na przygotowanej tekturowej półce znajdziemy modem oraz zestaw instrukcji. Poniżej natomiast czekać na nas będzie bateria i kabel USB.

 


 

Wygląd zewnętrzny

Samo urządzenie o wymiarach 73 x 73 x 15mm cechuje się interesującą i elegancką konstrukcją. Panel przedni wykonano z błyszczącego, gładkiego tworzywa imitującego szklaną powierzchnię. Prócz logotypu producenta mieszczącego się w dolnej części, powyżej umieszczono trzy diody sygnalizacyjne LED. W zależności od koloru świecenia oraz częstotliwości mrugania mogą one sygnalizować różny stan urządzenia oraz aktualne używane funkcje. Na dłuższych krawędziach modemu D-Link’a znajdują się również dwa przyciski funkcyjne, w tym przycisk POWER oraz WPS, który pozwoli nam połączyć się z siecią Wi-Fi bez podawania hasła na urządzeniu klienta. Jest również port Micro-USB przy użyciu którego naładujemy baterię modemu a także umożliwi nam on korzystanie z modemu przewodowo właśnie poprzez magistralę USB.

 

 

Tylną powierzchnię modelu DWR-932 stanowi plastikowy panel, wyglądem stylizowany na szczotkowane aluminium. Po jego zsunięciu uzyskujemy dostęp do komory baterii. To tutaj zamontujemy również naszą kartę SIM, znalazło się nawet miejsce na port kart MicroSD. Warto wspomnieć o naklejce, którą producent umieścił na odwrocie klapki. To na niej bowiem znajdziemy hasło, które użyć możemy do połączeń z siecią Wi-Fi emitowaną przez urządzenie.

 

 


Funkcjonalność

Tak jak wspomniałem już na wstępie podstawowym zadaniem omawianego D-Link’a DWR-932 jest utrzymywanie łączności z siecią komórkową i udostępnianie Internetu dla wszystkich podłączonych do niego urządzeń. Trzeba więc powiedzieć, iż z tego zadania urządzenie wywiązuje się znakomicie. Ze specyfikacji wiadomo, iż modem nie będzie miał problemów z pracą na częstotliwościach takich jak:

 • GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz
 • UMTS/HSDPA/HSUPA: 2100/900 MHz FDD-LTE: Częstotliwość: 1, 3, 7, 8, 20 lub TDD-LTE: Częstotliwość 38

Wnioskować z tego możemy, iż nawet w razie problemów z dostępnością sygnału w standardzie LTE – D-Link bezproblemowo przełączy się na tryb 3G i wciąż zapewniał nam będzie połączenie oczywiście z mniejszymi prędkościami. Na długość czasu działania decydujący wpływ mieć będzie bateria, którą w tym przypadku stanowi ogniwo litowo-jonowe o pojemności 2640mAh. Czy to dużo czy mało? Producent deklaruje, iż takie parametry mają modemowi zapewnić jedynie 4 godziny ciągłej pracy więc niestety przypadku dłuższych wyjazdów bez powerbank’a się nie obejdzie…

 

 

Kolejną istotną kwestią jest wydajność. Osobiście podczas testów nie stwierdziłem żadnych różnic w prędkości działania Internetu pomiędzy modemem D’Link’a a zwykłym smartfonem. Wspomniane wartości są jednak ściśle uzależnione od tego ilu abonentów w danej chwili korzysta z konkretnej stacji bazowej a że moje miasto nie wiedzie raczej prymu pod względem prędkości Internetu mobilnego wykresy z nagłówkiem „Download Speed” szczytowały w okolicach 60Mb/s. Wynik ten jest znacznie niższy od deklarowanego przez producenta (150Mb/s) i oznacza to, że nie wszędzie D-Link DWR-932 w pełni rozwinie swoje skrzydła.


Panel administratora

Prócz tego modem wyposażony został w kilka funkcji znanych z naszych domowych routerów. Mamy więc takie rzeczy jak wbudowany NAT, Szyfrowanie WPA/WPA2, wbudowana zapora sieciowa czy serwer DHCP. Z dodatków warto wspomnieć o możliwości wysyłania i odbierania SMSów z karty SIM zainstalowanej w urządzeniu. Oczywistością jest możliwość konfiguracji wszystkich wspomnianych usług. Aby to zrobić wystarczy po podłączeniu z modemem (kablem lub bezprzewodowo) wpisać w pole adresu wyszukiwarki adres 192.168.0.1 (domyślnie) i zalogować się jako „admin”. Opcji konfiguracyjnych jest całkiem sporo choć nie powiem, że mogło być lepiej. najbardziej w D-Link’u brakuje mi serwera FTP, który w jakiś sensowny sposób wykorzystałby port na karty microSD. Niestety z uwagi na brak takiej możliwości zawartość karty możemy odczytać jedynie poprzez połączenie kablowe…


Podsumowanie

D-Link DWR-932 to świetnie wykonany i sprawnie działający modem 4G. Elegancka obudowa w połączeniu z ciekawie wyglądającym panelem diod LED powinna trafić w niejeden gust. Prędkość urządzenia również nie rodzi żadnych zarzutów. Musimy jednak przypomnieć o kilku minusach, które zdążyły już z mojej strony paść w tekście. Po pierwsze – 4 godziny pracy jak na urządzenie dedykowane łączności Internetowej to zdecydowanie za mało. Moim zdaniem producent powinien zaopatrzyć swój modem w zdecydowanie większe ogniwo o nawet podwojonej pojemności. Wynik rzędu 7-8 godzin pracy na jednym ładowaniu uznałbym za olbrzymi pozytyw. Kolejna sprawa to tak na prawdę nieznane zastosowanie slotu na karty microSD. W momencie braku wsparcia dla serwera FTP, montaż karty pamięci w obudowie tego modemu zdaje się zupełnie pozbawiony sensu. Mimo tych kilku braków i tak poleciłbym DWR-932 każdemu kto lubi pracować w podróży lub poza domem. Zastosowanie tego typu, zewnętrznego z pewnością dobrze wpłynie na komfort użytkowania sieci mobilnej.

Sprzęt do testów dostarczyła firma D-Link
O autorze
Patryk Wolak Redaktor Patryk Wolak - interesuje sie szeroko pojętym działem IT, elektroniką a także astronomią. Zapalony gracz GTA Online, streamer, komentator gry CS:GO. Na co dzień uczeń technikum na profilu informatycznym.
D-Link DWR-932 – szybkie Wi-Fi w plenerze
5 (100%) 1 vote
 • Damian Tkaczyk

  A jak działają te lampki Led jedna raz się świeci na różowo raz na żółto a innym na niebiesko o co z tym chodzi?

 • Dawid Lewandowski

  Siemka.
  Mam problem przypadkiem usunąłem połaczenie wifi z telewizorem w KLIENCI SIECI przez co dekoder nie może sie już połączyć z modemem.
  Pomoże ktoś

 • Kinga

  Hej bateria się nie wyświetla więc kiedy będzie wiadomo że się naładowala