Plextor M8Pe – dysk dla wymagających użytkowników

Wybierając dysk często nie zastanawiamy się, jaki jest to ważny komponent w naszym komputerze. Większość z nas bierze pod uwagę zazwyczaj tylko prędkość odczytu/zapisu oraz cenę. Mało kto się zastanawia nad jego żywotnością, pamięcią cache czy NAND.

W naszych komputerach na stałe zadomowiły się dyski talerzowe ze złączem SATA, a coraz częściej użytkownicy decydują się na kupno dysku SSD. Jednak nadal nie wszyscy wiedzą, że istnieje cos takiego jak dysk pod złącze M2 czy PCI-Express. Dzisiaj przedstawię Wam dysk pod to pierwsze.


Opakowanie i wyposażenie:

Dysk Plextor M8Pe przybył do mnie w małym pudełku wykonanym w bardzo estetyczny sposób. Na froncie znajdziemy okienko, przez które zobaczymy interesująca nas zawartość – czyli dysk, informacje o pojemności owego dysku oraz certyfikaty. Na odwrocie natomiast zostały umieszczone podstawowe dane o sprzęcie, jego prędkości oraz rozmiary.

W środku zaś poza dyskiem znajdziemy także małą śrubkę, która ułatwi montaż dysku w złączu M2 na płycie głównej.


Wygląd:

Po wyjęciu zawartości z pudełka do naszych dłoni trafia mały, porównywalnej wielkości do starszego pendrive’a przedmiot. Dysk jak na swoja pojemności ma bardzo małe gabaryty. Jego waga to około, szerokość 22mm oraz głębokość 80mm.

Na froncie znaleźć możemy bardzo ładnie wyglądające logo firmy wraz z grafiką i napisem. Na odwrocie dysku znajdziemy naklejkę z informacją o modelu, numerze seryjnym, poborze energii, oraz gwarancji. Dodatkowo możemy także odczytać certyfikaty.


Specyfikacja:

Producent dysku deklaruje nam, że sprzęt osiągnie 900 MB/s prędkości przy zapisie oraz aż 2000 MB/s odczytu sekwencyjnego przy 210,000/230,000 IOPS. Gwarantowane jest aż 2,400,000 godzin bezawaryjnej pracy, a dodatkowo producent obejmuje urządzenie pięcioletnim okresem gwarancyjnym przy limicie zasobów ~380 TB


Zastosowane technologie:

TrueSpeed – technologia, która zapewnia utrzymanie wysokiej wydajności napędu SSD nawet po długoletnim okresie używania oraz w sytuacjach, gdy większość miejsca na dysku jest zajęta

TrueProtect – technologia, która automatycznie sprawdza błędy  dzięki oprogramowaniu układowemu. Mechanizm ECC pozwala na koryguję do 128 bitów losowych błędów. Dzięki temu, że Plextor został wyposażony w mechanizm debugowania w czasie rzeczywistym oraz funkcji auto testu pamięci flash technologia ta zapewnia bezbłędny dostęp do danych.


Platforma testowa:

CPU Intel Core i5-4460
MOBO MSI Z97 GAMING 3
GPU GTX 950 OC
RAM 2x 4GB Kingstone HyperX 2400 MHz CL9
Zasilacz Chieftec 750W
System chłodzenia Customowe chłodzenie wodne  
Dyski GOODRAM CX200 256 GB

SEAGATE 1 TB

System Windows 8.1 (64-bit)

 


Testy:

Instalacja systemu: Na dysku postanowiliśmy zainstalować system Windows 10 w wersji Pro. System został zainstalowany przy pomocy płyty oraz zwykłego napędu DVD. Czas został liczony od momentu startu instalacji systemu i wyniósł niewiele ponad 4 minuty.

 

AS SSD Benchmark: Do testów został użyty program AS SSD, który wskazał faktyczne zapisy na dyskach. Do konfrontacji z dyskiej Plextor M8Pe posłużył mi dysk  SSD Goodram CX200 o pojemności 256 GB, podłączony pod złącze SATA III

Próba kopiowania: Przy próbie kopiowania użyłem podedynczego pliku ISO, który posiadał wage mniej więcej 10GB oraz folderu, w którym zawierały się pliki o łącznej wadze 5 GB.


Podsumowanie:

Zatem zbierzmy wszystko w całość i spróbujmy odpowiedzieć sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić taki dysk i zamontować go w swoim komputerze?

Oczywiście jak zawsze w tym momencie przychodzi nam wiele za i przeciw. Za to oczywiście prędkości pracy dysku, ponieważ osiąga on naprawdę zawrotne wyniki w porównaniu ze zwykłym dyskiem SSD, a już nie wspominając o dyskach talerzowych. Również jego rozmiary i ergonomia pracy jest na plus. Przede wszystkim dysku pod M2 działają na pamięciach flash, to też nie uświadczymy głośności jego pracy w porównaniu z HDD. Plusem jest także żywotność dysku i gwarancja producenta.  

Przejdźmy jednak do minusów i wad tego rozwiązania. Pierwszym poważnym minusem jest cena tego dysku. Za Plextora o pojemności 256GB będziemy musieli w sklepie zapłacić około 630 zł. Jest to bardzo wysoka kwota w porównaniu do zwykłych dysków SSD innych producentów. Kolejną sprawą jest wejście M2, ponieważ nie każda starsza płyta główna jest w nie wyposażona. Często płyty pod starsze moduły pamięci DDR3 nie posiadają tego złącza, a jeżeli już się pojawia, to w tych droższych płytach. Jednakże w nowych płytach głównych działających pod moduły pamięci DDR4 pyty są coraz częściej w to złącze wyposażane. Oczywiście możemy się zdecydować na inne rozwiązanie i kupić dysk pod slot PCI-E, co oczywiście także oferuje firma Plextor.

Dysk, który otrzymałem posiada specjalną, metalową obudowę, co uniemożliwia jego montaż w laptopach. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą nam inne produkty firmy, przede wszystkim M8PeGN, który oferuje podobne prędkości oraz budowę, dzieki czemu możemy się cieszyć takim samym dyskiem zamontowanym w naszym urządzeniu przenośnym.

Dziękuję Panu Dawidowi Łabno z WĘC PR za wysłanie sprzętu do testów!

O autorze
Sebastian Chmielecki CEO Aktualnie jestem uczniem Technikum w ZSP nr 9 w Łodzi na kierunku technik informatyk. Za mną już wszystkie egzaminy na technika, przede mną coś gorszego, czyli matura. Uwielbiam słuchać muzyki elektronicznej oraz jeździć na rowerze. Interesuje się także obróbką dźwięku i filmu w programie FLStudio oraz Sony Vegas. Zawodowo piszę artykuły prasowe oraz tworzę strony internetowe. Jeżeli masz do mnie jakiś pytania to pisz śmiało.
Oceń post!