Facebook wprowadzi reklamy w trakcie oglądania wideo?

Według doniesień branżowych na które powołują się zagraniczne strony internetowe, Facebook wkrótce może wprowadzić reklamy w trakcie oglądania filmów. 

 

Podobno Facebook testuje, nowy format reklamy, który umożliwi wydawcom wideo wstawić reklamy pomiędzy swoje filmy. Oznacza to, że w przyszłości, po obejrzeniu filmu przez 20 sekund lub więcej, aby kontynuować wideo zobaczysz jedną lub dwie reklamy. Tak, będzie to bardzo denerwujące, ale nie jest to coś nowego YouTube robi to od dłuższego czasu.

W przeciwieństwie do dużych platform wideo, Zuckerberg nie zezwala na wyświetlanie reklam przed filmem, więc przychody z reklam z klipów na Facebooku prawie nie istnieją i już wkrótce ma się to zmienić. Jeśli Facebook się na to zdecyduje, będzie to miało wpływ tylko na klipy, które trwają przez co najmniej 90 sekund, a reklama ma się pojawić nie wcześniej niż po 20 sekundach. Zyskami chcą się dzielić z wydawcami,  oddając im 55 proc. przychodów z tej działalności.  Warto zauważyć, że większość filmów, które obecnie oglądamy na Facebooku, są krótsze niż 90 sekund, więc decyzja ta może stać się trochę uciążliwa dla wydawców, gdyż będą musieli tworzyć treści wystarczająco długie i  takie by użytkownik „wytrzymał do reklam”, ale możliwość zarobku ma ich przekonać do tworzenia maksymalnie angażujących treści.

W 2016 roku Zuckerberg ogłosił, że użytkownicy serwisu w sumie spędzają 100 milionów godzin dziennie na oglądaniu treści wideo, więc mówimy tu o dużych pieniądzach, ale twórcy zwracają uwagę na to, że jeśli Facebook nie wprowadzi sprawnego systemu ochrony praw autorskich, nie będzie w stanie realnie zagrozić YouTube’owi.

 

 

O autorze
Michał Studniarz Redaktor Uczeń Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku. Interesuje się technologią i historią. Dużo czasu poświęcam na rozwój swoich umiejętności graficznych, głównie w programach Adobe After Effects i Sony Vegas.
Oceń post!