Freecom mHDD DESKTOP – 2TB w świetnym wydaniu

Jeśli posiadanie przy sobie dużej ilości danych jest dla Ciebie czymś istotnym to na pewno rozważałeś kiedyś zakup przenośnego dysku twardego. Mimo, iż pendrive’y i pamięci flash konsekwentnie podbijają rynek wciąż ich cena jest delikatnie mówiąc nieakceptowalna. No chyba, że kwota 6 tysięcy złotych za urządzenie tego typu jest dla Ciebie niczym nadzwyczajnym. W dzisiejszej recenzji weźmiemy pod lupę dysk Freecom mHDD Desktop o pojemności 2TB. W jaki sposób 10 krotnie niższa w stosunku do pamięci flash cena przełoży się na osiągi nośnika? Zapraszam do lektury. 


Opakowanie i wyposażenie

Dysk Freecom mHDD dociera do nas w średniej wielkości kartonowym pudełku w którego wnętrzu znajdziemy dwa inne boxy. W pierwszym z nich zamknięty będzie główny bohater recenzji, w drugim natomiast znajduje się zasilacz wraz z końcówkami do różnego typu gniazdek (UK oraz EU) i przewód USB3.0. Producent nie zapomniał również o zestawie instrukcji.

 


Wygląd zewnętrzny

Omawiany mHDD Desktop prezentuje się wyśmienicie. Jego obudowa w całości wykonana została ze szczotkowanego aluminium w zdecydowanie minimalistycznym i eleganckim stylu. Na grzbiecie urządzenia nie znajdziemy nic prócz logo producenta. Właściwie jedynym obszarem, na którym znajdziemy coś więcej niż aluminium jest dolna krawędź dysku. To na niej umieszczone zostały porty zasilania oraz micro-USB 3.0. Nie zabrakło również białej diody LED sygnalizującej działanie nośnika oraz przycisku POWER.

 

 

Spodnia powierzchnia dysku również wykonana została w sposób przemyślany. Mówiąc w ten sposób mam na myśli montaż czterech gumowych nóżek antypoślizgowych, które nie tylko zapewnią bezpieczeństwo przed upadkiem urządzenia ale również skutecznie wyeliminują drgania jakie powstają podczas obrotów talerza. W pobliżu dolnej krawędzi umieszczone zostały również podstawowe informacje na temat producenta oraz posiadanego przez nas modelu dysku. Tak jak wspomniałem na wstępie – dysk Freecom mHDD wygląda świetnie i będzie idealnie prezentować w na przykład w towarzystwie naszego laptopa.

 


Parametry sprzętowe i wydajność

Mimo wielu pozytywnych aspektów w kwestii wizualnej urządzenia musimy zdać sobie sprawy z tego, iż mimo wszystko mamy tu do czynienia jedynie ze zwykłym dyskiem HDD. Wewnątrz tej pięknej aluminiowej obudowy schowany został zwykły „talerzowiec” o rozmiarze 3,5″ i działający z prędkością 7200 obrotów na minutę. Niestety z oczywistych powodów nie mogłem otworzyć obudowy urządzenia, które dostarczono mi do testów a i również w Internecie nie znalazłem informacji na temat tego kto jest producentem HDD znajdującego się wewnątrz. Istotnym jest jednak fakt, iż ktokolwiek jest producentem wnętrzności dla Freecom’a to swoje zadanie spełnił w bardzo dobrze. W testach recenzowany 2TB nośnik wykręca wyniki, które są właściwie górną granicą na jakie pozwolić mogą sobie dyski talerzowe. Również czasy dostępu i stabilność pracy nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Można więc powiedzieć, iż w kwestii wydajności inżynierowie Freecom’a zrobili co mogli. Dysk talerzowy obecny wewnątrz daje z siebie wszystko.

 

Testy prędkości wykonane programem CrystalDiskMark – USB3.0 (lewo) oraz USB2.0 (prawo)

Testy prędkości wykonane programem HD Tune Pro – USB3.0 (lewo) oraz USB2.0 (prawo)

PODSUMOWANIE

Dysk przenośny mHDD Desktop 2TB marki Freecom zdecydowanie uznać można za udany model. Urządzenie łączy w sobie wspaniałe wzornictwo i jakość wykonania jednocześnie oferując praktycznie maksymalne prędkości zapisu i odczytu danych na jakie pozwolić może sobie talerzowy dysk twardy. Nie jest to pierwszy raz w którym mam do czynienia z produktem firmy Freecom. W jednym z poprzednich tekstów miałem przyjemność recenzować model mSSD (link do testu znajdziecie -> tutaj) a testy modelu HDD zdecydowanie potwierdziły moje pozytywne odczucia w stosunku do tego producenta mimo jego niskiej popularności. Jedyną ale za to jakże istotną wadą urządzeń marki Freecom jest cena. Za opisywany bowiem dwuterabajtowy model przenośnego dysku przyjdzie nam zapłacić bagatela 200zł więcej niż za konstrukcje konkurencji.

 

Urządzenie do testów dostarczyła firma Freecom
O autorze
Patryk Wolak Redaktor Patryk Wolak - interesuje sie szeroko pojętym działem IT, elektroniką a także astronomią. Zapalony gracz GTA Online, streamer, komentator gry CS:GO. Na co dzień uczeń technikum na profilu informatycznym.
Freecom mHDD DESKTOP – 2TB w świetnym wydaniu
5 (100%) 1 vote