Gigabit po LTE? Teraz to możliwe

Już w lutym tego roku Qualcomm zaprezentował modem LTE  Snapdragon X16 – pierwszy jak dotąd komercyjny model modemu do obsługi prędkości Gigabit LTE. Na konferencji producent zapowiedział, iż urządzenie i standard sieci dostępny będzie przed końcem roku 2016. Kilka dni Qualcomm przedstawił światu efekty swoich prac i trzeba powiedzieć, że są one fantastyczne. 


Już niedługo standard…

 

Urządzenie NETGEAR Mobile Router MR1100 wyposażone jest tak na prawdę w kilka bardzo zaawansowanych technologii łączności LTE. Mamy tu do czynienia z potrójnym systemem agregacji sieci oraz antenami działającymi w trybach 4x4MIMO (Multiple Input Multiple Output), które modulują fale w trybie 256-QAM. Sumarycznie taka specyfikacja pozwala osiągnąć transfer danych na poziomie 979 Mb/s.

netgearmr110001

NETGEAR pełni również funkcję routera. MR1100 posiada więc moduł do komunikacji Wi-Fi oparty na rozwiązaniu Qualcomm 802.11ac w trybie 2x2MIMO. Mamy również zapewnione wsparcie trybu dual-band w celu uzyskania prędkości sieci bezprzewodowej na poziomie 1Gb/s.

screen-shot-2016-02-11-at-10-50-51-am-640x379


Czym właściwie motywują się twórcy tego typu rozwiązań? Gigabit to przecież olbrzymia prędkość a wielu z nas, szczególnie Ci z terenów wiejskich może pochwalić się łączem kilkanaście razy wolniejszym a przecież i tak nie przeszkadza im to w codziennym dostępie do Internetu. W tym przypadku jednak Telstra, Ericsson, NETGEAR oraz Qualcomm Technologies kładą podwaliny pod budowę i standaryzacje sieci 5G. Sieci która już niedługo będzie musiała sprostać najnowszym standardom i ogromnym ilościom danych. Mowa tu bowiem o straming’u wideo w rozdzielczości 4K 60FPS a także wsparciu dla filmów nagranych w technice 360° przeznaczonych dla urządzeń VR. Osobiście gorąco kibicuje wszystkim firmom biorącym udział w projekcie. Jednocześnie jednak zastanawia mnie kiedy dotrzemy do granic możliwości przesyłu danych poprzez fale radiowe…

 

O autorze
Patryk Wolak Redaktor Patryk Wolak - interesuje sie szeroko pojętym działem IT, elektroniką a także astronomią. Zapalony gracz GTA Online, streamer, komentator gry CS:GO. Na co dzień uczeń technikum na profilu informatycznym.
Oceń post!