Głośniki MODECOM MC-HF50.2 – Recenzja

Tworząc każdą kolejną recenzję staram się wydobyć trafną refleksję, która miałaby bezpośredni związek z zastosowaniem ocenianego sprzętu. Po raz kolejny dotarło do mnie urządzenie muzyczne marki MODECOM. Tym razem nie są to słuchawki, a zestaw dwóch kolumn głośnikowych MC-HF50.2, które przez ostatnie kilka tygodni poddawałem różnego rodzaju testom.

Sprzęt dotarł do mnie w dość dużym opakowaniu, na którym standardowo znaleźć można różnego rodzaju informacje o produkcie. Wewnątrz kartonu znajdują się dwie czarne kolumny głośnikowe, okablowanie oraz instrukcja obsługi urządzenia.

Pierwsze wrażenie

Tuż po odpakowaniu głośników nie da się ukryć, że ich najlepiej zauważalnym atutem jest jakość wykonania. Zewnętrzna obudowa ujawnia nam zarówno elementy drewniane wykonane z płyt MDF, jak i elementy plastikowe oraz innego rodzaju materiał.

Sprzęt jest średniej wielkości i nie zajmuje zbyt dużej ilości miejsca. Design głośników jest całkiem standardowy, więc pod tym względem trudno, żeby sprzęt się jakoś specjalnie wyróżniał. Wszelkie elementy obudowy wydają się być ze sobą dobrze spasowane, co ogólnie rzecz biorąc sprawia dobre wrażenie.

Prawa kolumna posiada na tylnej części panel sterujący z trzema pokrętłami oraz trójką wejść RCA, a także jednym wejściem umożliwiającym podłączenie subwoofera. Podstawowe okablowanie tak, jak już wspomniałem zostało dołączone do zestawu, więc nie musimy narażać się na dodatkowe koszty z tytułu ich braku.

Specyfikacja techniczna

Wymiary głośnika satelity 170 x 190 x 270 mm
Wymiary głośnika niskotonowego brak
Przetworniki 5” + 1”
Moc zestawu RMS 2 x 25 W
Pasmo przenoszenia 50 Hz – 20 kHz
Wejście sygnału audio 2 xRCA i o długości 120 cm
Kable 120 cm
Zasilanie Sieciowe AC 110V~240V @ 50/60Hz~1A
SNR  
Zestaw 2.0
Gniazdo wyjściowe do podłączenia zewnętrznego aktywnego subwoofera Tak
Długość przewodu zasilającego 120 cm
Sygnał wejściowy 2 x RCA
Czułość 88 dB
Waga netto / brutto 5,1 kg / 6kg

MC-HF50.2 w praktyce

W trakcie nieco ponad miesięcznego okresu testowego miałem okazję do stawiania sprzętu w konfrontacji z różnego rodzaju dźwiękami. Urządzenie przez cały czas używane było w domowym zaciszu wobec czego tylko pod tym kątem dokonywał będę oceny.

Jeśli chodzi o same kolumny to stanową one ikonę dość solidnego wykonania. Wspomniałem o tym trochę na początku, ale myślę, że ta część recenzji jest idealna do tego by tą myśl rozwinąć. Do czynienia mamy tutaj z obudową wykonaną głównie z drewnianych płyt MDF, które oferują całkiem ciekawe wrażenia akustyczne. Wszelkie elementy zostały ze sobą dobrze spasowane, a wzornictwo na wierzchu każdej kolumny przypomina mebel. Design ten zapewne jest nieprzypadkowy, albowiem dzięki niemu sprzęt może się idealnie wkomponować w pokojowe meble.

Po zdjęciu siatki znajdującej się na przedzie każdej kolumny naszym oczom ukazują się dwa głośniki – mniejszy i większy. Ten mniejszy o średnicy 1” to głośnik wysokotonowy, natomiast większy 5-calowy pełni rolę średnio i niskotonowca. Przeprowadzone testy wykazały wysoką jakość obu wspomnianych wcześniej elementów. Dźwięk wydobywający się z kolumn nie jest w żaden sposób zdeformowany, ale moim skromnym zdaniem nie jest też idealny.

Głośniki mają tendencję do lekkiego trzeszczenia przy bardzo mocnym bassie, co dla bardziej wymagających użytkowników może stanowić wadę. W gruncie rzeczy trzeba jednak przyznać, że mało kto aż tak mocno gustuje podbiciu bassowym, żeby słuchać go w takiej formie, jak ja kiedy dokonywałem testów.

Ogólna jakość dźwięku jest całkiem dobra, a wszystko dzięki systemowi aktywnej zwrotnicy, który charakteryzuje cały zestaw. W systemie takim, jak informuje producent “sygnał wejściowy trafia na zwrotnicę odpowiedzialną za podział sygnału na sygnał o paśmie częstotliwości przeznaczonym dla głośnika wysokotonowego oraz analogiczny sygnał przeznaczony dla głośnika średnio-niskotonowego.”

System ten wymaga zastosowania dwóch osobnych wzmacniaczy dla każdej z kolumn, ale dzięki temu zapewnia też satysfakcjonującą jakość dźwięku bez względu na gatunek słuchanej przez nas muzyki.

Podsumowanie

MC-HF50.2 od MODECOM’a to naprawdę satysfakcjonujący sprzęt muzyczny. Jego parametry może nie pozwalają organizację imprezy w dużym pomieszczeniu, ale bez problemu sprawdzają się w średniej wielkości pokoju. Jakość dźwięku jest całkiem dobra i to pod każdym względem.

Cena: ok. 300 zł

 

O autorze
Sławomir Matz CEO Na co dzień uczeń technikum informatycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie, nocami gorliwy pasjonata astronomii, a w wolnej chwili amant elektroniki. Instagram: kosmatz
Oceń post!