Hykker Chrono 2 – Tani smartwatch z Biedronki!

Wielu znawców technologicznych traktuje o smartwatchach, jak o najbardziej bezużytecznych urządzeniach, jakie kiedykolwiek stworzono. W obliczu tak kontrowersyjnej nagonki na ten sprzęt postanowiłem sprawdzić, jak to wygląda w rzeczywistości. Pozyskałem wobec tego HYKKER Chrono 2 do testów i na jego podstawie chciałbym zweryfikować słuszność owych plotek.

Całość dotarła do mnie w przyjaźnie wyglądającym dla oka opakowaniu, na którym umieszczono wiele informacji o recenzowanym przeze mnie produkcie. W środku zaś oprócz samego smartwatcha znaleźć można także dokumentację oraz kabel USB. Na podstawie tego rzec można, że wyposażenie Chrono 2 jest skromne, aczkolwiek wystarczające.

Wygląd Hykker Chrono 2

img_2220

Wygląd smartwatcha nie wzbudza na samym początku żadnego zachwytu. Trzeba wprost powiedzieć, że został on zaprojektowany według znanej wszystkim koncepcji zegarka na nadgarstek. Oznacza to, że spotkamy tutaj paski z tworzywa sztucznego oraz centralną część gadżetu wykonaną z metalu i plastiku.

img_2238

Mamy tutaj do dyspozycji ekran dotykowy, aparat fotograficzny, port microUSB, przycisk włączający, głośnik oraz mikrofon – przynajmniej tyle widać z wierzchu. Pod klapką obudowy znajduje się także slot na kartę SIM oraz microSD oraz odpowiednio duża przestrzeń na baterię o pojemności 260 mAh.

Urządzenie to charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz całkiem przyzwoitą wagą. Chociaż słyszałem, że 89 gramów na smartwatcha to dużo – sądzę, że nie ma na co w tym kontekście narzekać.

Specyfikacja techniczna urządzenia

img_2244

Hykker Chrono 2 w praktyce

Obsługa smartwatcha od HYKKER jest dziecinnie prosta i z pewnością poradzi sobie z nią każdy, kto miał do czynienia z ekranem dotykowym. Wbudowany w urządzenie wyświetlacz doskonale reaguje na dotyk i w sposób prawidłowy interpretuje gesty przesunięcia, czy też wyboru wyświetlanego na ekranie elementu. Dzięki niemu z pewnością zaoszczędzimy sobie nerwów i umilimy czas spędzony z Chrono 2.

Wyświetlacz chociaż pełni decydującą rolę nie jest wcale najważniejszy. Dla konsumenta liczy się jeszcze zbiór funkcji oferowanych przez smartwatcha. Podstawowa rzecz, której bym się w Chrono 2 spodziewał to możliwość przeglądania internetu. Niestety urządzenie nie daje takich możliwości, ale w zamian za to oferuje dyktafon, możliwość robienia zdjęć i nagrywania filmów, miernik jakości snu, miernik kroków oraz tryb siedzenia. Niektóre z tych funkcji doskonale znamy z telefonu, chociaż są tutaj także nowości, których w smartfonie spotkać raczej się nie uda.

img_2236

W ekstremalnych sytuacjach lub podczas uprawiania sportu Chrono 2 jest w stanie zastąpić nam telefon. Urządzenie to posiada wbudowane akcesoria GSM (wliczając slot na kartę SIM), które umożliwiają wykonywanie połączeń telefonicznych z poziomu smartwatcha. Szkoda, że producent nie wyposażył swojego sprzętu w port na miniJacka, albowiem bez niego skazani jesteśmy jedynie na rozmowy przy wykorzystaniu wbudowanego głośnika.

Chrono 2 oprócz wspomnianych wcześniej funkcji posiada jeszcze wbudowany moduł Bluetooth. Przy jego wykorzystaniu możemy sparować zegarek z telefonem wyposażonym w system Android. Przez to smartwatch jest w stanie informować nas o wszelkich powiadomieniach z telefonu takich, jak na przykład nowy SMS, wiadomość na Facebooku, zaproszenie do znajomych i nie tylko. Szkoda, że reakcja na takowe powiadomienie wymaga od nas sięgnięcia po telefon. Chrono 2 nie pozwala niestety na przeglądanie internetu na swoim małym ekranie w związku z czym na przykład odpisanie na wiadomość z Facebooka na smartwatchu jest po prostu nie możliwe.

img_2237

Na ogół do obsługi Chrono 2 z poziomu telefonu służy dedykowana aplikacja o nazwie “Fundo Companion”. Z jej poziomu możemy dokonywać podstawowych konfiguracji smartwatcha, a także monitorować własne ciało przy pomocy sporządzonych statystyk. Zegarek wskaże nam jakość snu z podziałem na sen lekki i głęboki, a także ilość przebytych kroków w przeliczeniu na metry. Autentyczności pomiarów nie badałem, ale wydaje mi się, że o ile w przypadku kroków dane mogą się zgadzać to w przypadku jakości snu już niekoniecznie. Powodem, dla którego tak sądzę jest fakt, iż to my wskazujemy urządzeniu kiedy idziemy spać. Moim zdaniem, aby pomiary te były autentyczne smartwatch powinien sam się domyślać na podstawie np. badań pulsu, kiedy zaczynamy sen tak, jak robi to opaska Fit od ART.

Podsumowanie

Po kilkunastu dniach testów Chrono 2 dochodzę do wniosku, że jest to całkiem przydatna rzecz i wszyscy Ci, którzy krytykują smartwatche za ich bezużyteczność nie mają stu procentowej racji. Z drugiej strony zaś staram się też zrozumieć ich argumentację, albowiem wiele opinii o bezużyteczności dotyczy smartwatchy ze znacznie wyższej półki cenowej niż Chrono 2. Wydać 2000 zł za urządzenie, które ma pełnić funkcję ozdobną na naszym nadgarstku i od czasu do czasu posłużyć za pośrednika do wykonywania np. połączeń telefonicznych to gruba przesada.

Inaczej, gdy smartwatch mieści się w przedziale cenowym od 100 do 300 zł tak, jak Chrono 2 od HYKKER. Jeżeli ktoś kazałby mi dokonać wyboru pomiędzy mechanicznym zegarkiem w tej cenie, a smartwatchem to wybrałbym smartwatcha. Najważniejszym argumentem obstającym za wyborem w tą stronę byłby fakt, że Chrono 2 oferuje znacznie większe możliwości od zegarka. Weźmy sobie na przykład taki krokomierz – wydaje się, że jest nieprzydatny, ale na dłuższą metę skutecznie wpływa na nasz rozwój fizyczny motywując do bardziej regularnego ruchu.

 

3

Solidność wykonania, jakość produktu oraz oferowane funkcje w takiej cenie?
To nie mogło się skończyć inaczej niż nagrodą w kategorii „cena”.

O autorze
Sławomir Matz CEO Na co dzień uczeń technikum informatycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie, nocami gorliwy pasjonata astronomii, a w wolnej chwili amant elektroniki. Instagram: kosmatz
Hykker Chrono 2 – Tani smartwatch z Biedronki!
5 (100%) 1 vote