Jak dbać o swój komputer przenośny-Poradnik #1

Jako osoba będąca już nieco w temacie serwisowania komputerów, między innymi przenośnych, postanowiłem zaszczepić na naszej stronie nieco inny rodzaj tekstu, a mianowicie poradnik. Poradnik, który pozwoli oszczędzić niektórym osobom nieco cierpliwości, łez oraz grosza. Co należy uczynić, aby uniknąć nieplanowanych wydatków związanych z laptopem? Sprawić, by nasz sprzęt nie działał wolno, i tchnąć w niego nowe życie? Czy to w ogóle możliwe w domowych warunkach, poza serwisem i praktycznie zerowym kosztem? Uważam, że jak najbardziej. Postaram się zachęcić część z Was do samodzielnej konserwacji swojego cennego sprzętu. Poradniki będą miały postać tygodnika i będą kontynuowane do wyczerpania tematu.

Cel #1 – Ciepło – zlikwidować!

pc-desktop-cpu-overheating

Moim skromnym zdaniem podstawowym zagrożeniem dla laptopa jest zbyt wysoka temperatura komponentów. Ma ona dwa drastyczne skutki :

1. Spadek wydajności systemu

arrow

Dynamiczne skalowanie częstotliwości (z ang. Dynamic frequency scaling znane również jako Throttling) – Funkcja ta jest wbudowana w większość mikroprocesorów. Jej celem jest utrzymanie temperatury układu na bezpiecznym poziomie. „Aaa, czyli bardzo fajna funkcja” – pomyślała zapewne część z was. Ano, fajna, lecz nie ma nic za darmo. Throttling zaczyna działanie najczęściej gdy temperatura podzespołu osiągnie 90 stopni celsjusza – w tym momencie taktowanie mikroukładu zostaje obniżone, a wszelkie „Turbo-boosty” wyłączone. Jeżeli temperatura nadal będzie rosnąć, to taktowanie ciągle będzie spadać. Funkcjonalność ta dotyczy zarówno procesorów jak i układów graficznych, chipsetów, smartfonów i innych tworów komputero-pochodnych.

2. Skrócenie żywotności komputera, nagłe wyłączenia, trwałe uszkodzenie

6e6eaadf_IMAG0135

We współczesnych laptopach niemal wszystkie mikroukłady są permanentnie wlutowane w płytę główną. Normy produkcyjne wymagają używania spoiwa bezołowiowego podczas montowania układu na płycie. Spoiwo to jest bardzo podatne na utlenianie, któremu sprzyja wysoka temperatura. Powoduje to przerwanie połączeń elektrycznych wewnątrz komputera. Stale przegrzewany laptop kończy żywot z kolorowymi paskami na ekranie, zupełnym brakiem obrazu lub brakiem reakcji na podanie zasilania. Naprawa równa się wymianie całej płyty na nową (koszt to przynajmniej kilkaset złotych), portfel nie przewidział takiego wydatku, a komputer jutro w pracy potrzebny.

#JakŻyć?

Bez tytułu

 

Jeśli :

 1. Laptop pracuje bardzo głośno i mozolnie, a z wylotów powietrza wydobywa się zimny powiew,
 2. Komputer podczas gier lub innych wymagających zadań zwalnia, zawiesza się, resetuje lub wyłącza,
 3. Notebook wydaje piszczące sygnały dźwiękowe.

To pora zabrać się za robotę zanim będzie za późno. Potrzebujemy :

 • Mały wkrętak krzyżakowy (trzeba dopasować we własnym zakresie)
 • Organizer z kilkoma przegrodami, można równie dobrze użyć np. zakrętek od napojów
 • Pasta termoprzewodząca dobrej jakości (np. AG silver, noctua, BeQuiet, Zalman itp) do kupienia za 20zł w sklepie komputerowym, wystarczy nam na kilka wymian :]
 • miękka powierzchnia, np gąbka, folia bąbelkowa, mata antystatyczna…
 • Karteczka i długopis

Uwaga!

-Jeżeli twój komputer nadal jest objęty gwarancją, wszelkie czynności opisane poniżej wiążą się z jej utratą!

-Nie ponoszę odpowiedzialności za wszelkie uszkodzenia spowodowane nieprawidłowym korzystaniem z tego poradnika.

Teraz wspomagamy się wszechwiedzącym internetem, gdyż nie jestem w stanie opisać procesu demontażu dla każdego modelu :]. W google wpisujemy frazę „(model naszego komputera) teardown” i szukamy filmu. Gdy już go mamy przygotowujemy nasz organizer, kartkę i długopis. Wypisujemy na pięciu kartkach :

 • Spód – wszelkie śrubki z dolnej obudowy
 • Góra – śrubki spod klawiatury, palmrestu, maskownicy głośników
 • Osprzęt – śrubki trzymające dyski, karty rozszerzeń, napęd itp
 • Zawiasy – najczęściej są to cztery śrubki, które różnią się od reszty. Warto mieć je osobno. Przytwierdzają matrycę do kadłubu notebooka
 • Płyta – śrubki mocujące płytę główną do korpusu, śruby z chłodzenia i inne związane z płytą główną

Rozbieramy laptopa bez użycia siły naśladując czynności zawarte w filmiku. Śrubki sortujemy w organizerze zgodnie z opisem. Zatrzymujemy się na etapie wyjęcia płyty głównej na zewnątrz komputera. Lokalizujemy nasz układ chłodzenia, odpinamy kabelek wentylatora i odkręcamy całość : na początek popuszczamy każdą śrubkę, następnie wykręcamy na przemian „po jednym obrocie”. Uwolnione śrubki wrzucamy do organizera. chłodzenie podnosimy lub, jeśli stawia opór, lekko odrywamy:

7242369000_1356536882

Przygotowanie układów

Robimy tak, aby to:

6728ca052faa33394f719df08ad74cc7

Przy pomocy chusteczki nasączonej alkoholem:

sss

Zaczęło wyglądać tak:

Original-font-b-Intel-b-font-font-b-Core-b-font-font-b-2-b-font

I tak z każdym układem w naszym laptopie. Jeśli pasta jest mocno zaschnięta można pomóc sobie i zeskrobać ją wykałaczką.

Przygotowanie układu chłodzenia

Zdejmujemy zużytą pastę także z chłodzenia. Szukamy żeberek radiatora i mocno w nie dmuchamy, aby wyrzucić cały kurz ze środka. Można pomóc sobie odkurzaczem lub kompresorem.

Finalnie wszystkie powierzchnie przecieramy czystą chusteczką nasączoną alkoholem.

To już prawie koniec

Po wszystkich zabiegach otwieramy tubkę nowej pasty termoprzewodzącej i nakładamy odrobinę na układy. Następnie rozsmarowujemy ją po powierzchni przy pomocy np karty kredytowej. Teraz wyglada to tak:

4Hol4

Wszystko trudne już za tobą! Ostatnim etapem jest złożenie laptopa w dokładnie odwrotnej kolejności. Nie zapomnij podpiąć wszystkich przewodów i taśm, aby uniknąć straty czasu na ponowne rozbieranie komputera :]

Gdy nasz notebook będzie cały przychodzi czas na testy. Osobiście od lat używam do tego darmowego programu OCCT, który pozwala w pełni obciążyć procesor oraz grafikę w naszym komputerze. Program można zdobyć tutaj. W zakładce Power Supply znajdujemy test będący obiektem naszych zainteresowań:

8531164500_1366482131

Klikamy ON i obserwujemy wskazania sensorów. Temperatura w przypadku laptopa nie powinna przekraczać 90 stopni. Jeśli tak jest, to wszystko w porządku, i można uznać naszą naprawę za zakończoną :]

To już wszystko na dziś. Mam nadzieję, że pomogłem chociaż trochę w Waszych problemach. Dajcie znać w komentarzach czy podoba wam się taka forma na TypowychRecenzjach i czy mam ją kontynuować.

 

O autorze
Daniel Stachnik Redaktor Uczeń technikum informatycznego w ZSEl nr 1 w Krakowie, miłośnik i serwisant sprzętu komputerowego, gustuje w dobrym brzmieniu audio oraz w nowinkach technologicznych, zawsze chętny do pomocy :>
Jak dbać o swój komputer przenośny-Poradnik #1
5 (100%) 4 votes
 • Paweł Borsiak

  Boże widzisz a nie grzmisz… To może pogrzmię ja w zastępstwie. Może po kolei:

  Biała pasta ? Serio ?
  Białą to można w stacjonarnym budżetowcu stosować. W laptopach owszem można, ale to równie dobrze nie robić tego wcale… Biała pasta poza przewodnością cieplną na poziomie 2W bardzo szybko traci swoje właściwości (a w krytycznych przypadkach wydziela się z niej woda – sama woda nie za dobrze służy laptopowi, a pozostała „sucha” pasta sama w sobie nie za dobrze przewodzi i z już marnych 2W przewodność spada jeszcze niżej). Dobra pasta nie powinna schodzić poniżej 5W (najlepiej jak ma powyżej 7W) i najlepiej jak nie przewodzi prądu (to już z powodu przeznaczenia artykułu dla ludzi z reguły nie technicznych. Nie mówię że pasty metalizowane są złe – po prostu wymagają więcej uwagi przy aplikacji). Ważne też aby nie nawalić tej pasty na procka jak nutelli. Ta warstwa ma być możliwie cienka bo służy wyłącznie do wyparcia powietrza ze styku chłodnicy i elementu chłodzonego (ale pamiętać też należy że nawet najlepsze pasty zawsze stanowią jakąś izolację cieplną, więc im jej mniej tym lepiej)

  Nadmienić trzeba również że w wielu
  komputerach wymienia się oprócz pasty również np. termopady. W związku z tym lepiej przed zabraniem się do roboty obejrzeć film instruktażowy (z resztą zawsze film lepiej obejrzeć zanim się weźmie do roboty – co to za dziwna moda aby szukać instrukcji w czasie pracy) i zobaczyć czego potrzeba do roboty. Nadmieniam że termopady mają różną grubość (stopniowana co pół milimetra) i tak jak i pasty mają swoją przewodność cieplną (również są kiepskie z przewodnością rzędu 2W i lepsze które mają powyżej 7W i nawet do 10W). Dobór złych parametrów termopadów może prowadzić do odkształcenia płyty lub deformacji układu wraz z możliwym powstaniem mikro pęknięć w płycie jak i w połączeniu kulkowym, lub do przegrzewania konstrukcji (za cienki termopad sprawi że chłodzenie nie będzie dotykało i przez to chłodziło rdzenia, ewentualnie kiepskie termopady o niskiej przewodności będą za słabo odprowadzać ciepło). O ile grubość musi być „akurat” o tyle nie da się przesadzić z jakością termopadu (można co najwyżej za to odpowiednio zapłacić)

  Następny babol – nigdzie nie przeczytałem aby zdemontować wentylator, ale dotarłem do punktu żeby dmuchnąć w żeberka – i po raz kolejny – Serio ? I gdzie ten kurz poleci ? Nie w kosmos, tylko z układ bezszczotkowy wentylatora. I o samym układzie wentylatora słów jeszcze kilka – ani pół słowem nie ma nic o konserwacji tego elementu. Rozumiem, że jak nierozbieralny to jeszcze można to pominąć, ale nie każdy taki jest. Znakomitą większość da się zdemontować a sporą część tej większości można zdjąć z osi, oczyścić z ew. korozji i przesmarować odpowiednią oliwą. Po co ? A no po to aby to chodziło cicho i bezawaryjnie. Samo czyszczenie radiatora (czyli wspomnianych żeberek) bez zdejmowania wentylatora może przy obecnych cienkich finach co najwyżej na chwilę przemieści kurz w inne miejsce , ale spokojnie – wymuszony przez wentylator obieg powietrza umieści go w poprzednim miejscu.

  Ani słowem też nikt nie wspomina o częstotliwości i warunkach takiego zabiegu… Otóż przy normalnym użytkowaniu powinno się to wykonywać nie rzadziej jak raz na dwa lata. To jest maksymalny okres jaki utrzymuje dobre parametry nawet dobra pasta (po tym okresie pasta zaczyna twardnieć i tracić właściwości. Białe pasty to już wręcz trzeba skrobać). Jeśli natomiast laptop pracuje w warunkach zapylenia (nie tylko fabryka budyniu, ale nawet biuro z wykładzinami), albo mamy jakiekolwiek futerkowe zwierzaki (poza myszą w komputerze) okres ten może się skrócić nawet do roku. Najprostszym sposobem aby sprawdzić czy już jest czas na czyszczenie to poślinić palec i podczas pracy wentylatora w laptopie przyłożyć do jego wylotu – jeśli powietrze jest ciepłe a ciąg powietrza wyraźnie wyczuwalny, to wszystko jest w porządku. Jeśli natomiast ledwo dmucha to czas na czyszczenie najwyższy.

  Większość z powyższych i tak tworzą jakieś wydatki, a serwis weźmie za taką czynność paredziesiąt złotych (w moim rodzimym mieście od 50 w górę). Do tego dochodzi też kilka faktów – pierwszy to to, że nie każdy laptop ma na wierzchu chłodzenie – ba – większość nie jest tak fajnie zrobiona i do czyszczenia wymagany jest demontaż wszystkiego włącznie z płytą. Wiąże się to z tym że trzeba wszystko poodpinać (i nie rozwalić przy tym złącz) a potem wszystko poprzypinać z powrotem (pamiętać co gdzie szło, o niczym nie zapomnieć i nic nie spieprzyć). Z samą pastą również się nie zgodzę że wystarczy na kilka wymian. Wystarczy jeśli się tym zajmujesz, bądź masz kilka laptopów do zrobienia – jeśli nie – pasta do następnej wymiany po prostu straci właściwości i/lub wyschnie. Pomijam że 4g strzykawka potrafi przy odpowiednim dysponowaniu „nasmarować” ponad 15 notebooków, a i rynek oferuje coraz to lepsze pasty z roku na rok – obecnie na ciekłych metalach kończąc. Jeśli kupujesz dla siebie (bo jednak sobie powiedziałeś że zrobisz sam i nie dasz dziadom w serwisie zarobić ;) ) to kup mniejsze opakowanie ale dobrej pasty. Zamiast brać kubek białej, albo nawet 10g strzykawkę słabej szarej chińskiej pasty, lepiej w tej cenie kup 1g ale na prawdę jakiejś dobrej pasty (ja używam np. MX4).

  I na sam koniec Mości Waści. Artykuł zrobiony mocno po łebkach i zakładający jedynie najkorzystniejszy układ zdarzeń. Pokazuje temat tak jakby to było hop siup i właściwie nie wiadomo dlaczego nie zalecają tego robić samemu – „na pewno chco od nas kasiore” (pisownia zamierzona). W praktyce nie ma tu słowa np. o przeciwdziałaniu zdarzeniom ESD (dlaczegoś elementy wewnątrz komputera są odgrodzona od użyszkodnika ;) ). Ponadto wykadruj Waści ten procek w trayu, bo jak kto czyta to może pomyśleć że do czyszczenia trzeba go faktycznie wyciągać (i co biedak zrobi jak już się do niego dokopie i stwierdzi że ma lutowany a nie w sockecie ;) ). Kolejna sprawa – drapanie wykałaczką po procku czy chipsecie to słaby pomysł. Nie mówię że nie zawsze coś spierniczysz, ale kiedyś przez to jeszcze Ci łezka poleci. Od ściągania zaschniętych past jest chemia w postaci tzw Tim Cleanerów (np. od Akasy)

  Pozdrawiam – serwisant z ponad 12 letnim doświadczeniem ;)

  • Daniel Stachnik

   Witam. Dzięki za uwagi. Sama długość tego komentarza pokazuje jakim monstrum stałby się ten wpis gdybym wszystko uwzględniał.
   -Zdjęcia są poglądowe i nikomu nie polecam silikonowej tandety, zalecanych producentów wymieniłem
   -thermopady uzupełnie, istotna uwaga
   -osobiście jeżeli tylko się da rozbieram chłodzenie, ale moim zdaniem konserwacja wentylatora wymaga już nieco więcej wiedzy niż kręcenie śrubkami. Znam przypadki smarowania ślizgu zwykłym olejem kuchennym :)
   -dodam uwagę o częstotliwości zabiegu
   -co do kosztów, nie znam serwisu który wykona porządne czyszczenie za 50zł chyba że bierzemy pod uwagę te, które dmuchają w otwór wentylacyjny nawet nie otwierając komputera.
   -przez moje 6 lat praktyki łezka nie poleciała :) chemia to dodatkowe koszty.

  • otuś

   Gościu straszny jesteś, przeczytałem te wypociny i uważam że masz nudne życie, taki wywód odwaliłeś że kopara opada. Robię w temacie i płaczę jak czytam Twój żal, gość który pisał ten artykuł jest dopiero w TECHNIKUM, a Tobie przydałoby się zdrowiej jeść, schudnąć i ********.

   • Paweł Borsiak

    Nie ma to jak odsiecz anonima – na marginesie – moja osoba g. Cię obchodzi. Do tego dodam że jestem żonaty i dzieciaty – jak do tego dojedziesz to wtedy jazgocz ;) Pomijam że nie zaatakowałeś ani jednej rzeczy o której pisałem a próbujesz atakować mnie personalnie – I Ty masz czelność nazywać się profesjonalistą ? Kolega z klasy poprosił aby się odgryźć? I co z tego że jest w technikum ? Dla mnie może być i w podstawówce. Art jest zrobiony po łebkach z merytorycznymi błędami jakie wypisałem. Do tego ma znamiona szkodliwości, bo jak sam autor napisał odpowiedzialności nie bierze, a niektóre czynności przeprowadzone w opisany sposób mogę spowodować uszkodzenie sprzętu. Z tego jak sami się reklamują chcą robić portal z podejściem jak należy to niech w końcu robią. I na marginesie – jak nie masz nic merytorycznego do dodania, to Twoich kolejnych wymęczonych, nic nie wnoszących do tematu i napisanych niegramatycznie zdań możesz zachować dla siebie.

    • Sebastian Chmielecki

     Z Pana wpisu można wywnioskować, że użytkownik nie da sobie rady nie ma innego wyjścia, tylko odnieść komputer do serwisu. Nie każdego stać na serwis komputerowy, ba niektórzy wolą sami naprawić sobie swój sprzęt. Ja na samym początku zacząłem od rozbierania komputerów stacjonarnych, a teraz mając 19 lat z zamkniętymi oczami naprawię laptopa, zaprogramuje Arduino czy Raspberry Pi. Może Pan nie doczytał, ale mają powstać kolejne części poradnika. Bardzo się cieszę, że Pan zwrócił uwagę na istotne błędy i zapewniam Pana, że zostaną one poprawione przy następnym artykule i sam osobiście tego dopilnuje. Pozdrawiam CEO TypoweRecenzje.pl

     • Paweł Borsiak

      W końcu ktoś przeczytał co napisałem prawie ze zrozumieniem. Nie napisałem że użytkownik sobie nie poradzi. Serwisant to nie Harry Potter, który ze swoimi zdolnościami się musiał urodzić – to także człowiek jak każdy i wiedza jaką posiada może być nabyta przez każdego. Niemniej jednak nie napisałem że użytkownik sobie nie poradzi. Napisałem że jest ryzyko popsucia sprzętu a usługa nie jest droga w serwisie (o czym warto wspomnieć, bo możę ktoś myśli że kosztuje to niebotyczne pieniądze). Dodatkowo, jeśli chce się wykonać usługę jak należy może się okazać, że pierwszy zakup chemii (pasta, tim cleanerr, termopady, zakładam, że nie ma do przeczyszczenia 10 laptopów tylko jeden) przewyższa koszt wykonania usługi przez serwis. Naturalnie można zarzucić że czyścić laptopa trzeba co jakiś czas, ale tu po raz kolejny powtarzam, że te rzeczy też mają termin przydatności, po upływie którego tracą właściwości (może poza cleanerem). Poradnik nazywa się „Jak dbać o swój komputer przenośny” – w związku z czym logicznym jest że jak dzielicie na części i tu piszecie o hardware, to następny nie koniecznie (i chyba raczej nie powinien wręcz) o tym traktować. Kolejna rzecz – ja nie mówię, że cały art jest do kitu – uzupełnijcie go o szczegóły jakie podałem (nie jest to moja autorska wiedza) i zacznie to mieć wydźwięk kompletny, kompetentny i profesjonalny. Nie zrozumcie mnie źle – gniotów co opisują co ktoś kiedyś słyszał i mu się wydaje jest w sieci od metra – jeśli nie chcecie być kolejnym musicie o jakość przekazywanej wiedzy dbać niezależnie czy obecnie jesteście w gimnazjum, w technikum, na studiach czy będziecie mieć naście lat stażu. To cecha w tym zawodzie wręcz niezbędna i jeśli cokolwiek wrodzonego trzeba jednak mieć to właśnie to. *** Ewentualnie jak chcecie być już w pełni pro to proponuję przyjrzeć się wypowiedzi kolegi Otuś i pozostawić tylko fragmenty merytoryczne, bo poza wyzwiskami nic do tematu nie wnosi a moim życiem erotycznym niech się nie zajmuje, no chyba że własnego nie posiada (Tekst pomiędzy trzema gwiazdkami proszę skasować jeśli uznacie moją rację) ***

     • Sebastian Chmielecki

      Dziękuję za odpowiedź. Jak już wcześniej napisałem, będę bardzo uważnie obserwował kolejne artykuły od Daniela. Niestety wielu użytkowników nadal myśli, że serwisy komputerowe sa drogie. Wiem to po własnym doświadczeniu, bo jestem pracownikiem w takiej firmie. W następnych artykułach zwrócę uwagę na Pana uwagi. Pozdrawiam CEO TypoweRecenzje.pl

    • ProRP

     Dzięks za przydatne uwagi. Gdyby ton był nieco łagodniejszy, lepiej by się czytało :) . Dzięki też młodemu autorowi za jego trud napisania artykułu :) Serwus.