Jak to jest z tymi kartami graficznymi?

Jak wygląda typowy komputer dla gracza? Dobra obudowa, odpowiednia ilość pamięci RAM, szybkie dyski, wydajny procesor oraz odpowiednia karta graficzna. Właśnie karty graficzne są produktami, o które toczy się odwieczna wojna w internecie. Podział rynku na dwa obozy tj. zielony i czerwony. Każda strona ma swoje racje oraz hasła, których będzie się trzymać za wszelką cenę. Czy jednak właściwie? Czy ślepe patrzenie na jedną markę jest dobre?

AMD-Crsytal-Sseries

Wygląd chipu graficznego AMD

Trochę wspomnień

Gdybym zapytał Was, czym było złączę AGP, to wielu z Was nie wiedziałoby, czym takowe złączę było. W skrócie: AGP było złączem, które zostało wyparte przez obecnie używane PCI-Express. Zmiana systemu łączenia się GPU z procesorem pozwoliła na przyspieszenie PC. Stworzenie jednego standardu dało nam uniwersalność sprzętu, który możemy wpiąć w to złączę (karty graficzne, sieciowe, dyski ssd, karty dźwiękowe). PCI-Express posiada także dużą przepustowość przesyłu danych. Na tę chwilę wystarczy technicznych terminów oraz teorii. Czy pamiętacie słynne karty GeForce 8800 GTS czy Radeon HD7870? Do dzisiaj są uważane za jedne z najważniejszych kart graficznych w historii. W przypadku AMD chip wykorzystany w tej karcie pozostawał długo w użyciu (nawet w obecnej karcie R7 370). Jednak czy tylko te karty zmieniły świat komputerów? Odpowiedź brzmi nie. Rynek zmienił rok 2011 i przejście producentów na 28nm. Przez 5 lat był używany do produkcji kolejnych architektur kart obydwu firm. Wielu z Was zaczęło wtedy swoją przygodę z kartami graficznymi. Czas tego standardu się zakończył, a producenci muszą podążać dalej. Jednak przez wielu będzie wspominana z sentymentem poprzez serie GTX900 lub też Radeona R9 280X, który lubił przekraczać barierę 100 stopni na rdzeniu. Jednak największym sentymentem będę darzyć moją wierną kartę jaką jest HD4650. Wiernie mi służy już piąty rok. Po przejściu na emeryturę zajmie honorowe miejsce na półce w moim pokoju.

zdj

Teraźniejszość

Jak wygląda obecnie rynek kart graficznych? Odświeżona seria Radeon 300, GTX900 czy GTX1000. Zacznę od tej ostatniej. Nvidia GTX1070 oraz GTX1080. Pierwsze karty nvidii na rdzeniu Pascal oraz wykonanych w 16nm. Sam proces technologiczny już mówi dużo o kolejnym kroku milowym. Czy jednak seria Pascal jest idealna? Nie jest. Mimo że zastosowano ulepszone pamięci GDDR5X to większej rewolucji nie ma. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że Pascal jest wykręconym Maxwellem. Wiem, że właśnie to zabrzmiało jak byłbym fanboyem AMD. Mówię, że nim nie jestem. Moje stwierdzenie opieram na wielu przeczytanych recenzjach oraz opiniach. Jednak jednego nie mogę zarzucić nvidii, stworzyli świetny produkt. Niestety problemem jest, moim zdaniem, niewspółmiernie wysoka cena. Wiem, że są to topowe karty, jednak ich cena zwala z nóg. Dzisiaj dalej są popularne karty z serii GTX900. Nvidia zdominowała nimi rynek. Jednak nie obyło się bez wpadek. Wielu z Was zapewne pamięta aferę GTX970 i rzekome 4GB RAM. Karta rzeczywiście tyle posiadała jednak użytkownik miał dostęp jedynie do 3,5GB pamięci. Wielu kupujących wylało kubeł pomyj na zieloną firmę. Według mnie słusznie, jednakże nie można zarzucić GTX970 braku wydajności. Karta do dzisiaj jest świetną kartą. AMD w tamtym okresie niczym nie zaskoczyło. Odświeżyli karty, zmniejszyli ich pobór mocy oraz podnieśli zegary. Jednak nie była to nowa seria kart, a szkoda. Mamy za sobą połowę roku 2016 i jesteśmy po premierach nowych kart czerwonych oraz zielonych. Każda firma poszła swoją ścieżką. Nvidia pokazała najmocniejsze karty, a AMD zaatakowało rynek kart średnich, które najczęściej wybierają klienci. AMD pokazało karty z rodziny Polaris. Wielu internatów powiesiło na nich psy. Częściowo nie bez przyczyny. Zbyt duży pobór mocy ze slotu PCI-Express przez RX480 oraz brak w Polsce wersji niereferencyjnych tego modelu. Dla mnie jednak najciekawszą kartą ze wszystkich pokazanych do tego momentu jest RX470. Karta oferuje świetną wydajność w swojej klasie cenowej. Według mojego zdania jest to karta roku 2016. A wszystkich zapraszam do zapoznania się z testami wydajności tej karty bo są bardzo ciekawe. Ta karta pokazuje, że nie warto ślepo patrzeć na jedną markę. Ten przykład pokazuje, że nie warto wątpić w firmę jeśli przez pewien czas są w dołku.

Przyszłość

Trzeba jednak pomyśleć co jeszcze przed nami. W przypadku AMD już trochę wiemy. Za kilka miesięcy tj. w 2017 roku świat pozna nowe karty graficzne z rodziny VEGA. Jest jeszcze zapowiedziana kolejna generacja, jednak w jej przypadku nie znamy konkretów. Czym jest VEGA? Kolejna generacja wykonana w 14nm. Mają to być karty walczące z rodziną Pascal. Przełomem ma być użycie 2 generacji pamięci warstwowych HBM. Zastosowanie tego rodzaju pamięci jest dla konsumenta świetną wiadomością. Lepsza wydajność i mniejsza budowa karty. Czego chcieć więcej? W przypadku zielonej firmy wiemy mniej. Kolejna generacja ma nosić nazwę Volta i o niej znów wiemy mało, tak jak w przypadku Navi od AMD. Przed czym jeszcze stoimy? Kolejne, niższe procesy technologiczne dające nam jeszcze większą wydajność. Ale pomyślmy, w pewnym momencie krzem nie da nam już takich możliwości technologicznym jakich będziemy od niego wymagać. Co będzie wzamian? Nowym, wydajniejszym krzemem ma być grafen. Jego możliwości pozwolą na jeszcze lepsze oraz wydajniejsze produkty.

15_amd_vega_premiera_szybciej_niz_sie_spodziewamy_1
Plan wydawniczy AMD Radeon

Wielka wojna wciąż trwa i nic nie wskazuje, żeby szybko się skończyła. Jednak wielu użytkowników, w tym ja, liczy na złagodzenie jej. Chciałbym, żeby pod materiałami o kartach graficznych nie było wojny oraz wyzwisk, a konstruktywna, kulturalna oraz merytoryczna wymiana argumentów. Jednak będzie to ciężkie do osiągnięcia, jednakże liczę na koniec wielkiej, bezsensownej wojny zielono-czerwonych żołnierzy.

O autorze
Hubert Smentek Redaktor Na codzień uczeń drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Gd. Miłośnik wszelakiego sprzętu mobilnego oraz urządzeń ułatwiających życie. Gracz Team Fortress 2 oraz ETS2. W wolnym czasie fotograf - amator
Jak to jest z tymi kartami graficznymi?
4.38 (87.5%) 16 votes
  • Marcin

    prawda jest taka ze geforce robi karty drogie ale mniej grzejące się i o mniejszym poborze energii
    z kolei Ati Radeon robi też wydajne układy ale o większym poborze energii i mocniej grzejące się.