JBL Xtreme

JBL Xtreme to największy z rodziny bezprzewodowych głośników firmy JBL by HARMAN.

Dzisiaj zajmiemy się zajmiemy się głośnikiem firmy JBL. Jest to model Xtreme. Głośnik nazywa się Xtreme nie tylko z powodu jego rozmiarów, cena również jest „xtreme” gdyż waha się miedzy 1100 PLN – 1300 PLN.


Design

Firma JBL jak zawsze zadbała o design swojego sprzętu. Tutaj należą się brawa dla designerów. Głośnik jest sporych rozmiarów, jednak jego kształt, ergonomia sprawiają iż jest w miarę poręczny.
Jest to tuba, zakończona po obu stronach dwiema pasywnymi membranami.  Cały głośnik jest pokryty ładnym jak i bardzo praktycznym przeplotem. Jest to takie samo wykonanie jak w przypadku Flip3. Jednak w tym przypadku cały głośnik jest tak pokryty w całości przeplotem. Z tyłu można zaobserwować suwak, który chroni wejścia 2xUSB, AUX IN oraz wejście POWER.


Funkcje Przycisków

Przyciski są bardzo domyślne. Przycisk Bluetooth odpowiedzialny jest za parowanie z urządzeniem posiadającym modem bluetooth. Przyciski +/- odpowiedzialne są za głośność. Przycisk Connect odpowiedzialny jest za parowanie głośnika ze swoim kolegom (również głośnikiem JBL z funkcją JBL Connect). W tym modelu nie mamy przycisku „słuchawki”, jest przycisk play/pause, któremu możemy przypisać funkcją „słuchawki” w aplikacji JBL Connect, która jest dostępna na urządzenia z systemem Android oraz IOS.


Funkcja JBL Connect

Po sparowaniu naszego głośnika ze smartfonem, naciskamy przycisk Connect na głośniku, oraz na drugim głośniku JBL Xtreme. Głośniki automatycznie się połączą ze sobą i oba będą nadawały ten sam sygnał. Po wejściu do aplikacji JBL Connest na swoim smartfonie, możecie uruchomić dwa tryby, party oraz stereo. Tryb party powoduje, że głośniki nadają taki sam sygnał, opcja Stereo, jak sama nazwa mówi, zamienia głośnik w małą wierzę. Prawy głośnik odpowiedzialny jest za prawy kanał, a lewy za lewy kanał. Jeśli przestawimy głośniki, w aplikacji jest funkcja zamiany kanałów. Z własnych doświadczeń z funkcja stereo, powiem iż brzmi to bardzo fajnie. Bardzo łatwo można odczuć różnice między Stereo a Party.


Wodoodporność

JBL pozwala na zabawę z głośnikiem w prawie każdych warunkach. Producent zapewnia, że można umyć głośnik pod bieżącą wodą jednak nie wolno zanurzać go w wodzie.


Głośniki

JBL Xtreme wykorzystuje cztery aktywne przetworniki i dwie widoczne membrany pasywne z logiem JBL, tak samo jak w JBL Flip3, czy Charge3. Głośnik generuje dźwięk stereo. Membrany pasywne, które widać na bokach głośnika dają bardzo fajny i ciepły bass, jak i bardzo fajny obraz pracujących membran.


Bateria

Głośnik posiada potężny akumulator litowo-jonowy o pojemności 10 000 mAh, który zapewnia 15 godzin ( w zależności od ustawionej głośności ). Głośnik posiada również dwa wejścia USB. Można tam podłączyć smartfon z którego aktualnie wysyłamy sygnal bluetooth do głośnika, aby można było rozkoszować się muzyką jeszcze dłużej. By naładować cały głośnik od zera do maksymalnej mocy, wystarczy podpiąć go do ładowania na noc, a rano już na bateria będzie naładowana na 100%. Stan naładowania baterii wyświetlają małe diody na dolnej części głośnika.


Dźwięk

Co do jakości dźwięku, nie mogę przyczepić się do „pierdzącego” basu tak jak w modelu Flip3. Bass jest soczysty i bardzo przyjemny. Średnie tony może nie są najwybitniejsze, jednak jak na głośniki bezprzewodowe są w miarę wyraźne. Wysokie dźwięki nie wkręcają nam się w głowę i są czyste, więc chyba wszystko czego mogli byśmy wymagać od głośnika bluetooth. Funkcja JBL Connect z programem stereo jedynie urozmaica i dodaje czaru głośnikom.


Dane techniczne

 

Wersja Bluetooth 4.1
Wsparcie dla A2DP V1.3, AVRCP V1.5, HFP V1.6, HSP V1.2
Głośnik niskotonowy 2 x 63 mm
Głośnik wysokotonowy 2 x 35 mm
Moc znamionowa obwód bi-amp 2 x 20 W (tryb AC)
Pasmo przenoszenia 70 – 20kHz
Stosunek sygnału do szumu >80 dB
Zasilanie 19V3A
Akumulator Litowo-polimerowa (7,4 V, 5000 mAh)
Czas ładowania baterii 3,5 h
Czas odtwarzania muzyki do 15 godzin (rożni się w zależności od ustawień głośności i treści audio)
Jedno wyjście USB do zasilania 1 x 2A
Dwa wyjścia USB do zasilania 2 x 1A
Moc nadajnika Bluetooth 0-4 dBm
Zakres częstotliwości nadajnika Bluetooth 2,402 – 2,480 GHz
Modulacja nadajnika Bluetooth GFSK, π/4 DQPSK, 8DPSK
Wymiary (wys. x szer. x gł.) 126 x 283 x 122 mm

 


Podsumowanie

Jakość dźwięku jak i wykonanie, są na bardzo wysokim poziomie. Czas, który spędziłem z głośnikiem był urozmaicony przez dobrej jakości muzykę w każdym miejscu. Głośność głośnika była na tyle dobra, że miejski hałas nie był wstanie go zagłuszyć. Najważniejsze pytanie, które zadaje każdy, rozważając zakup głośnika JBL Xtreme: Czy jest warty swojej ceny?
Przy cenie ok 1200PLN trzeba dobrze rozważyć każdy aspekt. Jeżeli chodzi o moją opinie, glośnik jest wygodny, ma w sobie wszystko czego mogli byśmy wymagać w tej kategorii cenowej, można powiedzieć, że nawet więcej. Nie każdy głośnik bezprzewodowy możemy nosić jak torbę, bez dodatkowych pokrowców, tak aby nam nie przeszkadzał. Jeśli ktoś z waszych znajomych posiada już taki sam głośnik, to zabawa jest jeszcze większa, zwłaszcza na domówkach czy imprezach w plenerze.

O autorze
Mieszko Niewiadomski Redaktor / Fotoreporter Uczeń Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr.9 w Łodzi. Interesuje się przede wszystkim technologią, VDJ'ingiem oraz produkcją dźwięku. Jeżeli chodzi o sport, interesuje się wspinaczką oraz jazdą na rowerze, nic wyczynowo. Zawodowo robię wszystko co przyniesie mi doświadczenie na przyszłość oraz pieniądze. Plany na przyszłość? Zostać profesjonalnym DJem, producentem, lub w ostateczności nagłośnieniowcem.
JBL Xtreme
5 (100%) 1 vote