LINKSYS LAPAC1200 vs AirLive AC.TOP – Access Point’y z półki premium

Mówi się, że 3 najgorsze rzeczy jakie mogą spotkać nas we współczesnym świecie to alert o krytycznym poziomie baterii, animacja buforowania oraz ikona słabego zasięgu sieci Wi-Fi. O ile do tych kilku rzeczy z chęcią dołożyłbym wskaźnik poziomu benzyny w samochodzie o tyle trzeba przyznać, że sam nie raz miewam problemy z dostępem do sieci bezprzewodowych. Czy to w domu czy w centrum miasta często musimy bardzo się postarać i zastygać w średnio wygodnych pozach aby mała ikonka na pasku statusu w naszym smartfonie zyskała choć jedną kreskę. W dzisiejszej recenzji-teście przedstawie Wam dwa, wysokiej klasy urządzenia, które powstały właśnie po to aby wzmocnić sygnał naszej ukochanej sieci w standardzie 802.11 i umożliwić nam wygodną pracę, rozrywkę a także kontakt ze znajomymi. Przed Państwem urządzenia typu Access Point produkcji firm Linksys oraz Airlive – zapraszam!

 

Kilka słów wyjaśnieniakb4214-001_en

Wydaje mi się iż na samym początku warto kilka zdań poświęcić temu z czym tak na prawdę mamy tu do czynienia. Urządzenia typu Access point możemy przyrównać do znanych wszechobecnie
wzmacniaczy audio. Działając w trybie Client łączą się z już dostępną siecią bezprzewodową (możliwe jest też połączenie kablowe) po czym udostępniają ją „dalej” tyle że ze wzmocnionym sygnałem. W skrócie urządzenia tego typu nadają się do istniejących już sieci kablowych (LAN) i rozbudowują tą sieć o nowy segment radiowy. Czynnikiem wyróżniającym punkty dostępowe od bardzo popularnej grupy urządzeń sieciowych jakimi są routery jest fakt, iż AP nie jest w stanie pełnić funkcji routingu. Nie posiada funkcji NAT czy też serwera DHCP. Traktować więc je możemy jako swoistą transformacje medium miedzianego na bezprzewodowe i tylko tyle.


ZACZYNAMY

LINKSYS LAPAC1200

Linksys uruchomił linię punktów dostępowych 802.11ac w roku 2014 roku i zrobił to prezentując swój flagowy model LAPAC1750PRO. Jego najważniejszą właściwością jest „funkcja klastrowania” pozwalająca zarządzać wieloma punktami dostępowymi z jednej lokalizacji. W marcu 2016 roku, Linksys wyposażył we wspomnianą funkcje klastrowania wszystkie swoje urządzenia AP 802.11ac czyli modele LAPAC1750PRO, LAPAC1750 oraz LAPAC1200.

WYGLĄD

LAPAC1200 to wolnostojący punkt dostępowy, wyposażony w dwa interfejsy bezprzewodowe pracujące w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz. Całość przybyła do mnie w średnich rozmiarów pudełku kartonowym bez specjalnych zdobień. Wewnątrz prócz samego Access Point’a znajdziemy zasilacz sieciowy, kabel Ethernet oraz zestaw montażowy. Producent przekazuje nam również komplet książeczek oraz płytę z oprogramowaniem ułatwiającym konfigurację. Linksys wykonany został z bardzo wysokiej jakości plastiku w kolorze białym. Urządzenie ma kształt wypukłego sześciokąta o gładkich ścianach. Na górnej powierzchni prócz logo producenta oraz nazwy modelu znajdziemy również dużą kontrolkę stanu działania urządzenia świecącą w kolorze niebieskim. Z tyłu natomiast znajdziemy jedynie dwa porty – Gigabit Ethernet oraz gniazdo zasilania.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Punkt dostępowy został wyposażony w szereg cech wymaganych w obecnych czasach od urządzeń pracujących w środowiskach biurowych, jak obsługa wielu SSID, VLANów, funkcji harmonogramu pracy sieci bezprzewodowej, a także zaawansowanych zabezpieczeń. Dzięki wykorzystaniu dwóch interfejsów radiowych w urządzeniu zaimplementowano funkcje Band Steering, która pozwala przekierować klientów bezprzewodowych pracujących na obu zakresach częstotliwości do mniej obciążonego pasma 5 GHz. Access Point LAPAC1200 można użyć jako typowy punkt dostępu, lub skonfigurować jako mostek grupy roboczej w celu rozszerzenia zasięgu sieci bezprzewodowej.

Producent deklaruje iż sumaryczna prędkość przesyłu danych sięga do 1200 Mbps co znakomicie nadaje się do łączenia notebooków, smartfonów, tabletów i innych urządzeń Wi-Fi. Urządzenie wspiera technologię PoE (Power over Ethernet), dzięki czemu istnieje możliwość jego zasilenia wspólnym z danymi kablem Ethernetowym. Rozwiązanie to znacznie ułatwia montaż na ścianie lub suficie, łatwo można znaleźć dla niego miejsce w praktycznie dowolnym miejscu.


Instalacja przebiega na zasadzie plug and play. LAPAC1200 obsługuje Power over Ethernet, więc jeśli dysponujemy odpowiednim sprzętem do jego zasilania wystarczy jedna wtyczka Ethernet. Kolejnym krokiem jest podłączenie urządzenia do routera, który przydzieli mu adres IP. Świecąca na zielono dioda poinformuje nas że AP jest uruchomieny. Gdy natomiast dioda świeci w kolorze niebieskiem oznacza to, że do linksysa podłączyło się co najmniej jedno urządzenie. Po wykonaniu podstawowych czynności związanych z uruchomieniem możemy przejść do panelu konfiguracyjnego a tam – zapewniam – mamy co robić!


AirLive AC.TOP

WYGLĄD

Nasz drugi bohater produkcji AirLive’a prezentuje się nieco inaczej. Cała konstrukcja jest znacznie mniejsza a wraz z nią waga urządzenia. AC.TOP to okrągły dysk w kolorze białym na powierzchni którego znajdziemy logo producenta oraz niewielką diodę LED. Spód – podobnie jak we wspomnianym modelu Linksysa stanowią dwa porty – Ethernet zgodne ze standardem PoE oraz gniazdo zasilacza. Całość sprawia wrażenie bardzo solidnej. Podobnie jak w Linksysie platkiki są dobrze spasowane i wysokiej jakości.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Omawiany AirLive to sufitowy punkt dostępowy zgodny ze standardami MIMO 802.11 a/b/g/n/ac oferujący maksymalną prędkość transmisji do 1200 Mb/s. Obsługa zasilania IEEE 802.3af PoE ułatwia instalację punktu dostępowego i zmniejsza ilość potrzebnego okablowania. A co we wnętrzu? AirLive został oparty o popularny układ obliczeniowy Mediatek MT7620A o taktowaniu 580 MHz. Za obsługę sieci bezprzewodowej odpowiada układ Qualcomm Atheros QCA9882-BR4A – dość popularny element komunikacyjny wykorzystywany w wielu punktach dostępowych. Rozwiązanie ma do dyspozycji gigabitowy port (10/100/1000 Mb/s) oparty o chip Atherosa AR8035, 16 MB pamięci flash oraz 64 MB RAM.


TESTY

Oba Access Point’y zdecydowałem się poddać kilku testom i przyrównać je do tego co bezpośrednio oferuje mój domowy router. Urządzenia podłączone zostały kablem Ethernet CAT6 do TPLink’a Archer C7 AC1750 z gigabitowymi gniazdkami. Następnie korzystając z różnych urządzeń wspierających tryb 802.11 „ac” przesłałem za pośrednictwem sieci wiele plików, głównie takich z jakimi pracuję na co dzień. Filmy, zdjęcia pliki dźwiękowe… Jakie uśrednione prędkości przesyłu udało mi się uzyskać? Przedstawiają to wykresy poniżej.

capture2


capture


PODSUMOWANIE

Oba recenzowane access point’y są do siebie bardzo podobne. Dzielą ze sobą nie tylko obszar zastosowania ale również wiele parametrów. Przydało by się jednak wskazać faworyta tego zestawienia. Jak widać na wykresach za każdym razem Linksys wykazywał prędkości przesyłu większe od swojego przeciwnika produkcji firmy AirLive. Osobiście sądzę, iż bezpośredni wpływ na taki stan rzeczy mogą mieć gabaryty urządzenia. W większej obudowie zastosować można było większe anteny, które lepiej radzą sobie na większych odległościach. Nie możemy również zapomnieć o tym iż urządzenie LAPAC1200 wspiera funkcję klastrowania co jest ogromnym atutem przy wykorzystaniu access point’ów na dużych przestrzeniach, na przykład biurowych. Reszta specyfikacji przedstawia się analogicznie – wsparcie dla PoE, gotowy zestaw montażowy w zestawie, rozbudowane możliwości konfiguracji i bardzo dobra jakość wykonania – to atrybuty, które przypisać możemy zdecydowanie do obu omawianych urządzeń.

Podsumowując – moje porównanie nieznaczną przewagą punktów wygrywa Linksys LAPAC1200. To ze względu na większą ilość zaawansowanych funkcji konfiguracyjnych, wygląd oraz lepsze osiągi. Pamiętać należy jednak, że jego przeciwnik produkcji AirLive’a jest około 300zł tańszy. Jeśli więc nie potrzebujecie urządzenia z tak zaawansowanymi mechanizmami klastrowania a chcecie zaoszczędzić –  AC.TOP będzie produktem w sam raz dla Was.

dscn297ttt8

AccessPoint’y do testów dostarczyły firmy AirLive oraz Linksys.

O autorze
Patryk Wolak Redaktor Patryk Wolak - interesuje sie szeroko pojętym działem IT, elektroniką a także astronomią. Zapalony gracz GTA Online, streamer, komentator gry CS:GO. Na co dzień uczeń technikum na profilu informatycznym.
LINKSYS LAPAC1200 vs AirLive AC.TOP – Access Point’y z półki premium
5 (100%) 2 votes