MODECOM Q-502 – Recenzja

Najnowsze propozycje wychodzące od producentów smartfonów często wymagają majętnej kieszeni. W wyniku takich inkongruencji większa część konsumentów skłania się bardziej ku nieco gorszym, ale wciąż atrakcyjnym modelom, które pod względem funkcjonalności niewiele odstają od flagowców. Dzieje się tak, ponieważ w pewnym momencie swojego rozwoju smartfony przestały ewoluować. Funkcje od lat pozostają te same, a zmianie ulegają jedynie parametry wewnętrzne sprzętu oraz jakość aparatów.

Wszystko to, o czym napisałem wyżej powinno stać się inicjatorem słusznych refleksji. Prawda jest jednak taka, że każdy wybierze to co go usatysfakcjonuje. Mój wybór padł na MODECOM Q-502, o którym w niniejszej recenzji trochę wam opowiem. Jest to reprezentant niskiej półki cenowej sklejony z elementów budżetowych, ale uważam, że mimo wszystko należy dać mu szansę i poświęcić nieco uwagi.

Pierwsze wrażenie

Po otworzeniu opakowania pierwszym, co rzuca się w oczy niewątpliwie jest smartfon od MODECOM’a. Może to niesłuszne porównanie, ale jego design kojarzy mi się z szóstą generacją iPhone’ów zwłaszcza, gdy spojrzy się na front urządzenia. Znajduje się tutaj ekran o przekątnej pięciu cali, aparat, dotykowe przyciski nawigacyjne i dioda doświetlająca.

Z tyłu do czynienia mamy z plastikową klapką osłaniającą wszystko to, co znajduje się wewnątrz. Jej zewnętrzna struktura jest matowa, kolor złoty lub granatowy, a konstrukcja nie wywołuje dziwnego skrzypienia. Znajduje się tutaj tylny aparat oraz towarzysząca mu dioda doświetlająca LED. Krawędzie przyozdobiono według standardowych rozwiązań umieszczając na nich przyciski manipulacji głośnością, przycisk wybudzania urządzenia i głośnik do słuchania muzyki.

Smartfon ogólnie rzecz biorąc sprawia wrażenie pozytywne pomimo tego, że jest gruby, a jego masa do najmniejszych nie należy.

Specyfikacja

System operacyjny Android™ 5.1, Lollipop®
Procesor CPU Quad Core Cortex-A7 4 x 1.2 GHz
Procesor GPU Mali-400MP1
Pamięć RAM 1 GB
Pamięć Flash 8 GB
Przekątna ekranu 5”
Typ ekranu IPS pojemnościowy
Rozdzielczość ekranu 854 x 480 FWVGA
Wielodotyk Pojemnościowy, 2-punktowy
Przedni aparat 2.0 Mpix z doświetleniem LED
Tylny aparat 5.0 Mpix z doświetleniem LED
Dual Sim Tak, 1 x mini SIM, 1 x micro SIM, obie karty w pełni funkcjonalne symultanicznie
Wi-Fi 802.11 b / g / n
Czujniki Czujnik przyspieszenia (Akcelerometr), Czujnik położenia (G-sensor), Czujnik zbliżeniowy
WCDMA 900 / 2100 MHz
GSM 900 / 1800 / 1900 MHz
Bluetooth 4.0
Czytnik kart microSD/SDHC do 32 GB
Złącza micro-B USB, 3.5 mm mini-jack stereo

Ekran

Jedną z wielu priorytetowych części charakteryzujących każdy smartfon jest wyświetlacz. W przypadku MODECOM Q-502 jest to element o dość standardowej specyfikacji. Mamy tutaj do czynienia z czułością tylko na dwa punkty dotyku, co podczas grania może stanowić problem. Oprócz tego zauważalną cechą jest mała rozdzielczość ekranu. Nie powoduje ona jednak pikselizacji obrazu, więc całość mieści się w granicach tolerancji.

Barwy widoczne na ekranie wyświetlane są w sposób prawidłowy. Sprzęt całkiem nieźle radzi sobie także w słońcu. Wszelkie elementy pozostają czytelne, chociaż wiadomo, że ciemniejsze treści trudniej będzie zidentyfikować. Problemu w przypadku tego wyświetlacza nie stanowią także niskie kąty widzenia. Oznacza to, że obraz na nim wyświetlany powinien być dobrze widoczny z różnych pozycji.

Działanie i funkcjonalność

Według danych specyfikacyjnych telefon działa w oparciu o system Android 5.1 wspomagany dodatkowo jednym gigabajtem pamięci RAM i ośmioma gigabajtami pamięci wewnętrznej flash. Nie jest to jakoś specjalnie dużo, ale ilość przekazanej do naszego użytku przestrzeni spokojnie wystarczyć powinna na najważniejsze aplikacje społecznościowe typu SnapChat, Google, YouTube, Facebook i Instagram.

Aplikacje te w połączeniu z Q-502 działają dość płynnie. W trakcie użytkowania nie zdarzyło mi się, aby któraś uległa masakrycznej destabilizacji. Jak każdy telefon z niższej półki MODECOM Q-502 czasami potrzebuje więcej czasu, aby którąś z apek do końca załadować. Jest to jednak rzecz, z którą spotykamy się nie tylko w tym, ale także w wielu innych smartfonach.

Testy wykonane za pomocą Antutu Benchmark skutkują punktacją na poziomie 21519 punktów, co nie stanowi wcale takiego złego rezultatu. W przypadku, gdy używamy telefonu jedynie do surfowania po internecie, a nie katujemy go grając w gry taki wynik powinien być satysfakcjonujący.

Jakość aparatów

Patrząc ogólnie na jakość aparatów fotograficznych oferowanych przez smartfony to raczej niczego nadzwyczajnego nie można się spodziewać. Do smartfona trudno zmieścić taką matrycę, jaką umieszcza się na przykład w lustrzankach, ponieważ zwyczajnie nie ma na to miejsca. Są jednak smartfony z których zdjęcia potrafią trzymać poziom godny docenienia, ale czy zaliczyć można do nich MODECOM Q-502?

Aparat do selfie zainstalowany w tym telefonie to element wyposażony w 2-megapikselową matrycę. Jakość zdjęć jest symboliczna i nie poraża szczegółowością. Poniżej zobaczyć możecie twór wydobyty przy pomocy przedniego oka w Q-502.

Kamera zainstalowana z tyłu urządzenia pochwalić się może matrycą o nieco większej rozdzielczości. W tym przypadku mamy do czynienia z 5-megapikselami. Jakość zdjęć lekko odstaje od tego, co widać powyżej, ale nadal trzeba powiedzieć, że szału nie robi.

Exif_JPEG_420

Jeśli, więc zależy wam na dobrej jakości multimediów to niestety MODECOM pełni w tym aspekcie rolę symboliczną. Można nim wykonywać zdjęcia, ale ich jakość jest średnia lub nawet gorsza – zależy od punktu odniesienia. Telefon nie trzyma poziomu godnego docenienia w tym aspekcie.

Bateria i głośniki

Smartfon MODECOM Q-502 wyposażony został w wyjmowaną baterię od producenta o pojemności 2000 mAh. Jest to ogniwo pozwalające na kilkunasto godzinną pracę bez potrzeby podłączania urządzenia do ładowarki. Czas ten jest jednak zmienny w zależności od obciążenia, jakiemu poddajemy smartfon. W trakcie testów podczas “spoczynku”, gdy telefon leżał włączony i nieużywany długość pracy na naładowanej baterii wynosiła co najmniej 2-3 dni.

Q-502 wyposażony został także w głośnik umieszczony na dolnej krawędzi urządzenia. Nie jest on wybitnie głośny, ale być może dzięki temu unikamy niepożądanych przesterów w przesłuchiwanych utworach muzycznych. Dźwięki systemowe, których używamy zazwyczaj, jako budzik są tutaj słyszalne bardzo wyraźnie, a ich głośność odstaje od zapisanych w pamięci telefonu utworów.

Podsumowanie

MODECOM Q-502 nie jest spełnieniem marzeń dla człowieka wymagającego dodatkowych zastosowań od smartfona. Jego parametry nie są jednak jeszcze takie złe. Myślę, że telefon ten spełni się idealnie w rękach dziecka, które bardzo chciałoby mieć swój własny telefon. Jest to idealne narzędzie do przeglądania mediów społecznościowych. Myślę, że z powodzeniem wyślecie z niego snapa, czy skontaktujecie się ze znajomymi, których macie na Facebooku nie mówiąc już o podstawach takich, jak wysyłanie SMS-ów i innych temu podobnych.

O autorze
Sławomir Matz CEO Na co dzień uczeń technikum informatycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie, nocami gorliwy pasjonata astronomii, a w wolnej chwili amant elektroniki. Instagram: kosmatz
Oceń post!