Nikon D7200 – recenzja narzędzia współczesnego artysty.

Aparat fotograficzny to narzędzie, które we współczesnych czasach zastępuje nam pędzel, trochę artystycznego talentu oraz masę poświęconego na stworzenie dzieła czasu. To, co niegdyś artyści tworzyli latami dzisiaj za pomocą krótkotrwałego naciśnięcia spustu migawki możemy mieć „ot tak”. Obiektem kolejnych testów jak nie trudno się domyślić jest aparat fotograficzny typu „lustrzanka” Nikon D7200 z kitowym obiektywem 18-105 mm VR KIT.

Na wstępie pragnę zaznaczyć, iż w niniejszej recenzji nie będę sprawdzać w sposób szczegółowy poszczególnych funkcji testowanego aparatu, a jedynie w sposób ogólny podsumuję ogół możliwości, jakie oferuje.

Tak, więc co znalazłem w paczce od kuriera?
– Lustrzanka Nikon D7200,
– Kitowy obiektyw AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR, którego nie będziemy recenzować w poniższym tekście,
– Pasek przy pomocy, którego powiesić możemy aparat na szyi,
– Osłonka na obiektyw,
– Dokumentacja

Nikon D7200 to dość masywna lustrzanka o wysoce uszczelnionej obudowie, która charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Nie bez powodu powiedziałem „masywna”, ponieważ w rzeczy samej waży ona około 675g, a więc całkiem sporo jak na aparat fotograficzny tego typu. Niemniej jednak została ona wyposażona w matrycę DX o rozdzielczości 24Mpix oraz kilka innych nowości, których nie było w poprzednich aparatach z tej serii.

D7200 wyposażono w 3,2-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1 229 000 punktów bez możliwości odchylenia go oraz bez funkcji dotyku. To zadziwiające, że urządzenie w tej półce cenowej nie posiada chociażby dotykowego ekranu, ale z drugiej strony, czy byłby on faktycznie przydatny? Miejsce na tylnej części obudowy wraz z ekranem zajmuje pentapryzmatyczny wizjer o powiększeniu x0,94.

Patrząc troszkę od informatycznej strony dowiadujemy się, iż lustrzankę wyposażono w nowy procesor Expeed 4, wspomnianą matrycę DX (APS-C) CMOS o rozdzielczości 24 megapikseli, dwa sloty na karty SD, moduł WIFI oraz NFC i wiele innych.

Zatrzymując się jednak na kartach SD – Dzięki dwóm slotom możemy umieścić w aparacie dwa tego typu nośniki pamięci. W przypadku, gdy na jednej zabraknie miejsca aparat automatycznie umieszcza materiał na tej drugiej. Ponadto lustrzanka umożliwia przesyłanie zdjęć pomiędzy kartami nawet, jeśli nie są one „pełne”. Jest to moim zdaniem bardzo ciekawa funkcja, która jak najbardziej uatrakcyjnia nam czas poświęcony na korzystanie z aparatu.

nikon d7200

Na uwagę zasługuje również moduł WIFI, który istotnie pozwala na transfer zdjęć pomiędzy aparatem, a urządzeniem mobilnym takim jak np. telefon. Dzięki specjalnym aplikacjom możemy również użyć telefonu, jako bezprzewodowego spustu od migawki. Takie zastosowanie ma jak się okazuje bardzo duże znaczenie zwłaszcza w czasie fotografowania nieba, gdzie wykorzystujemy długi czas naświetlania i nie chcemy by coś się poruszyło.

Nikon D7200 jest jednym z niewielu urządzeń, które oferują fotografowanie w zakresie czułości od ISO 100 do ISO 25600, co godne jest podziwu. Niestety w porównaniu do poprzedników z tej wersji nie zmieniła się maksymalna prędkość wykonywania zdjęć seryjnych, która wynosi 6kl./s w formacie DX i 7kl/s w trybie kadrowania 1.3x. Niestety coś za coś, bo jak się okazuje powiększono pojemność buforu, który jest w stanie teraz pomieścić do 100 zdjęć w formacie JPEG.

W aparacie rozwinięto tryb filmowania, dzięki czemu nagrywa on filmy FullHD z szybkością 25 lub 30 kl/s lub w rozdzielczości do 1080p 50-60kl/s w trybie kadrowania.

W aparacie – o czym jeszcze nie wspomniałem – znajdują się gniazda USB 2.0, wejścia do mikrofonu oraz słuchawek, wejście HDMI oraz to pozwalające na podłączenie pilota do zdalnego sterowania. Wszystkie te udogodnienia są jak najbardziej w porządku i służą łatwiejszemu użytkowaniu aparatu.

Podsumowując – aparat Nikon D7200 to masywne, ale wytrzymałe urządzenie. Posiada szeroki wachlarz funkcji oraz kilka nowości. Zsumowanie tego wszystkiego czyni aparat atrakcyjniejszym w oczach jego użytkowników.

Cena: 3 500 – 4500 zł

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć wykonanych przy pomocy Nikon D7200 z obiektywem AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR.

O autorze
Sławomir Matz CEO Na co dzień uczeń technikum informatycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie, nocami gorliwy pasjonata astronomii, a w wolnej chwili amant elektroniki. Instagram: kosmatz
Nikon D7200 – recenzja narzędzia współczesnego artysty.
3.67 (73.33%) 3 votes