Parrot Bebop Drone – Mobilny dron w korzystnej cenie.

Motylem jestem…” –  tak śpiewała niegdyś Irena Jarocka i nie bez powodu wspominam wam słowa dobrze znanej wszystkim piosenki. W niniejszej recenzji opiszę, bowiem urządzenie, dzięki któremu poczujesz się jak ptak. Będzie nim Parrot Bebop Drone, czyli mobilny dron w korzystnej cenie. Wielu mężczyzn w latach swojego dzieciństwa marzyło o tym by latać i właśnie dzięki firmie Parrot mają ku temu świetną okazję. Czas spełnić swoje dawne marzenia, ale zanim to nastąpi lepiej przeczytać naszą recenzję.

W paczce od kuriera otrzymałem:
– Parrot Bebop Drone,
– Dwie baterie 1200 mAh,
– Ładowarkę sieciową z wymiennymi wtyczkami dopasowanymi do najbardziej znanych standardów gniazd elektrycznych,
– Kabel USB,
– Instrukcję obsługi,
– Zapasowy zestaw śmigieł,
– Kluczyk do odkręcania śmigieł,
– Boczne ochraniacze na śmigła.

Pierwsze wrażenie

Na pierwszy rzut oka Bebop Drone wygląda na podatnego na uszkodzenia, jednakże – nic bardziej mylnego. Pomimo z pozoru wątłej budowy urządzenie jest bardzo wytrzymałe, o czym wielokrotnie się w trakcie testów przekonałem.

Nie bez powodu w tytule postu wspomniałem o „mobilnym dronie”, bowiem sterowanie recenzowanym produktem jest możliwe przy pomocy dowolnego urządzenia mobilnego z systemem Android, Windows Phone lub iOS, na które pobieramy dedykowaną aplikację. Do testów drona posłużył mi tablet ASUS MeMo Pad 7, którego recenzowaliśmy już na naszym portalu wcześniej.

Przygotowanie do lotu

Jak już wspomniałem wcześniej – dronem sterujemy za pomocą dedykowanej aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne z systemami Windows Phone, Android oraz iOS. Przygodę z Bebop’em zacznijmy, więc o pobrania FreeFlight 3 na swój telefon, lub tak jak w moim przypadku – tablet. Po pobraniu aplikacji uruchamiamy drona za pomocą jedynego przycisku umieszczonego na tyle obudowy. Kiedy urządzenie się uruchomi i wytworzy sieć WIFI podłączamy się do niej za pomocą urządzenia mobilnego, po czym przystępujemy do konfiguracji.

Menu konfiguracyjne Bebop Drone’a wygląda tak:

Zawiera ono wiele przydatnych opcji dotyczących chociażby sposobu sterowania urządzeniem, maksymalnej wysokości, na jaką dron może się wzbić, szybkości rotacji wokół własnej osi, kąta nachylenia w czasie lotu, szybkości wznoszenia oraz wielu innych aspektów związanych z lotem.

Zdecydowanie prościej jest sterować dronem przy pomocy JOYPAD’a, który możemy sobie ustawić w „Piloting Settings”.

Lot i możliwości drona

Bebop Drone

Inżynierowie firmy Parrot w nowoczesnym urządzeniu zamontowali system pozycjonowania GPS, który pomaga dronowi w odczytaniu swojej aktualnej pozycji. Dzięki specjalnej opcji „return to home” potrafi on również wrócić do miejsca, z którego wystartował.

Bebop Drone

W standardowych warunkach sterując dronem jedynie za pomocą tabletu jesteśmy w stanie bez problemu wzbić się na wysokość do 50 metrów nad Ziemię i tym samym oddalić się w promieniu 300 metrów. Lecąc dalej dron może stracić połączenie z urządzeniem mobilnym i w efekcie tego zawisnąć w bezruchu, czekając aż ponownie je odzyska, gdy się do niego zbliżymy.

Podczas silnego wiatru najlepiej jest odbywać lot bez dołączonych do drona ochraniaczy na śmigła z uwagi na to, że stawiają one duży opór powietrzu, przez co urządzeniem trudniej się lata. Należy jednak tutaj nie sugerować się pojęciem, że bez ochraniaczy dron bardziej się psuje – nie zapomnijmy, że jest on odporny na uszkodzenia. Oprócz możliwości latania producent zainstalował w dronie możliwość wykonywania akrobacji, a więc tzw. salta w boki, oraz przód i tył.

Bateria i jej wpływ na długość zabawy

Zestaw z Dronem wyposażono w dwie baterie, gdzie każda z kolei ma po 1200 mAh. Takie parametry pozwalają na zabawę przez około 11 minut przy zdjętych osłonkach na śmigła, oraz bez nagrywania filmików. Dron automatycznie ostrzega pilota przy około 10% baterii o małym poziomie energii, po czym przy 7% samoczynnie ląduje w miejscu, nad którym aktualnie się znajdował.

Proces ładowania każdego z ogniw trwa około 60 minut. Do zestawu dołączono specjalną ładowarkę z wymiennymi wtyczkami dopasowanymi do najpopularniejszych standardów gniazd energetycznych.

Sprzęt optyczny zainstalowany w dronie

Parrot Bebop Drone posiada na przedzie swojej obudowy wbudowaną 14MPx kamerę ze stabilizacją obrazu, oraz efektem rybiego oka. Zapewnia ona widok w dobrej, jakości zarówno w czasie rzeczywistym podczas streamingu, jak i podczas nagrywania, czy też robienia zdjęć. Jest to ciekawa i praktyczna zaleta, ponieważ wzbogaca zwykłą zabawę o nie małą dawkę adrenaliny w żyłach pilotującego.

Inne istotne elementy, w które wyposażono drona

Parrot Bebop Drone działa na popularnym w informatyce systemie – Linux. Całość funkcjonuje dzięki dwurdzeniowemu procesorowi Quad-Core GPU, oraz 8 GB pamięci RAM. Ponadto dron posiada 8 GB wolnego miejsca w pamięci wewnętrznej na sporządzone w trakcie lotu materiały.

Jest on wyposażony również we wbudowany moduł Wi-Fi MIMO 802.11 a/b/g/n oraz GPS określający pozycję drona w danej chwili. Pod spodem urządzenia umieszczono dodatkowo sensory mierzące wysokość oraz prędkość z jaką porusza się Bebop.

Opinia końcowa

Testy tego urządzenia przyniosły mi wiele frajdy i nowych doświadczeń. Miałem okazję sfotografować okolicę z lotu ptaka i przy okazji też nagrać kilka filmików. Bardzo mi się spodobały funkcje działające dzięki systemowi GPS np. „Return to Home”.

Ostatecznie stwierdzam porównując ceny innych tego typu urządzeń, że Bebop Drone to naprawdę tani gadżet, jak na swoje możliwości.

O autorze
Sławomir Matz CEO Na co dzień uczeń technikum informatycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie, nocami gorliwy pasjonata astronomii, a w wolnej chwili amant elektroniki. Instagram: kosmatz
Parrot Bebop Drone – Mobilny dron w korzystnej cenie.
3.4 (68%) 10 votes
 • Hogdriver

  Polataj nim trochę dłużej a odkryjesz jego wady. Niespodziewane utraty połączenia czy nagłe upadki z powodu niespodziewanego zatrzymania silnika/silników. Na obecnym etapie ta zabawka jest niebezpieczna dla siebie i otoczenia. Poza tym wciąż nie ma obiecanej na pudełku funkcji FlightPlan

  • Sławomir Matz

   Jeśli chodzi o niespodziewane wady to musimy nadmienić, że testowany produkt nie wykazał ani jednej z podanych podczas, gdy „bawiłem” się nim około miesiąca.

   Mimo twojej opinii nadal jestem zadowolony :)

  • tom rollauer

   Powyższe „wady” mogą być tylko i wyłącznie winą urządzenia które służy ci jako kontroler.

 • stanley

  Jaki inżynier idj…………… wystawił obiektyw ponad obudowę?Jest to najbardziej podatna na uszkodzenia część, a za razem kosztowna ok 700zł