Pendrive Verbatim Metal Executive 3.0 16GB – „Mocarne Maleństwo”!

Niedawno przyjechał do mnie pendrive o wdzięcznej nazwie Metal Executive 3.0. Został on powołany do istnienia przez firmę Verbatim – popularnego producenta wszelkich nośników. Spodziewałem się pisać recenzje przeciętnego taniego pendrive-a gdy zobaczyłem go przez wytłoczkę pudełka. Po tytule widać jednak, że będzie nieco inaczej, niż na pierwszy rzut oka mogło się wydawać. Zapraszam do krótkiej recenzji „Mocarnego Maleństwa”.

 

UNBOXING :

Verbatim Metal Executive 3.0 w złotym kolorze przybywa zapakowany skromnie, jak większość  tego typu nośników. Opakowanie jest jednak w miarę eleganckie. Z przodu pudełka zostajemy poinformowani o pojemności 16 Gigabajtów (dostępne są jeszcze 32 oraz 64GB) , interfejsie USB 3.0 oraz o tym, że parasol chroni przed deszczem (co chyba oznacza odporność na zachlapania). Widać kółeczko oraz obrazek które sugerują dopięcie nośnika do pęku kluczy. Brak jakichkolwiek informacji na temat prędkości odczytu/zapisu :

IMG_20160518_155630

Z tyłu jeszcze kilka informacji w różnych językach. Wśród oczywistych informacji o przeznaczeniu pendrive-a jest ta o „ograniczonej dożywotniej gwarancji”, której warunki możemy poznać na podanej witrynie internetowej . Urządzenie będzie w pełni zgodne z USB 2.0 oraz bezpiecznie przechowa dane przez 10 lat :

IMG_20160518_155650

Złociutki po rozpakowaniu :

IMG_20160518_155919

IMG_20160518_160147

Urządzenie jest jednolite. Nie ma widocznych połączeń i prawdopodobnie PCB jest „wciśnięte” w aluminiową obudowę o lśniąco-złotym kolorze od strony portu USB. Co to oznacza? Ano, to że pendrive będzie bardzo ciężko złamać. Sprawdzi się zatem wyśmienicie na przykład w samochodzie, w którym to nie jeden mój pendrive zakończył żywot. Nie stracimy danych, ale za to musimy martwić się o sam port USB w którym napęd się znajduje.

 

OSIĄGI :

Co ciekawe ani na pudełku, ani na stronie producenta nie ma informacji na temat teoretycznych transferów osiąganych przez pamięć. Musimy zatem sprawdzić wydajność urządzenia sami.

Pendrive był testowany laptopem : Lenovo ThinkPad x220

Wykresy transferu USB Flash Benchmark USB 3.0 NTFS:

ufbNTFS

Wykresy transferu USB Flash Benchmark USB 2.0 NTFS:

ufbNTFS 2,0

 

USB 2.0 : Plik.exe 903 MB = 116 sekund

USB 3.0 : Plik.exe 903 MB = 91 sekund

Jak widać interfejs USB 3.0 służy do czegoś więcej niż do możliwości bycia wypisanym na pudełku :) W praktyce różnica nie jest aż tak wielka jak w benchmarkach, ale 25% szybciej w przypadku 1-gigabajtowego pliku to również  zadowalający wynik. USB 3.0 sprawdzi się na pewno o wiele lepiej w zapisywaniu dużej ilości małych plików (dokumentów), co widać porównując wykresy. Wybierając USB 3.0 komputer szybciej wyświetli okno autoodtwarzania. Stick bez problemu nadążył za streamowaniem filmu FullHD do mojego telewizora za pośrednictwem USB 2.0. Nieźle jak na pendrive który w niemal połowie chowa się w porcie USB.

Kończąc : lekki i wytrzymały pendrive, który da się lubić. Można go przypiąć gdziekolwiek jako breloczek i mieć zawsze przy sobie. Nie będzie zajmował dużo miejsca w kieszeni. Podoła większości wyzwań stawianym pendrive-owi

IMG_20160518_161512

 

 

O autorze
Daniel Stachnik Redaktor Uczeń technikum informatycznego w ZSEl nr 1 w Krakowie, miłośnik i serwisant sprzętu komputerowego, gustuje w dobrym brzmieniu audio oraz w nowinkach technologicznych, zawsze chętny do pomocy :>
Pendrive Verbatim Metal Executive 3.0 16GB – „Mocarne Maleństwo”!
4.5 (90%) 4 votes