Philips 258B6 – monitor idealny do pracy

Nowy monitor możemy kopić w sklepie już za 300 złotych. Te tańsze są często w słabej rozdzielczości natywnej i nie dają nam tyle radości z użytkowania. Droższe modele, które potrafią kosztować o wiele więcej oferują jednak o wiele lepsze parametry. Standardem już jest, że te monitory wyposażone są w wyświetlacz o rozdzielczości FullHD. Do wyboru mamy także wielkość przekątnej czy też format. Przyjęło się już, że w naszych domach stosujemy monitory o formacie 16:9.


Wyposażenie

Po otwarciu pudelka ukazują się dołączone do zestawu komponenty. Jest to oczywiście kabel zasilający, kabel HDMI, DVI, DisplayPort, VGA oraz audio. Niestety nie w każdym zestawie znajdziemy tą sama ilość dołączonych kabelków,. ponieważ zależy to, w jakim kraju produkt jest sprzedany. Oczywiście nie mogło zabraknąć obszernego manuala, w którym krok po kroku za pomocą obrazków wyjaśnione jest działanie urządzenia. Co ciekawe producent załącza manualna także w wersji cyfrowej na płycie. 

Poza tymi elementami jest także sam monitor, jego podstawka oraz trzymające wszystko nóżka. Wszystko oczywiście się bardzo prosto. Jedyne co nam się przyda to śrubokręt krzyżakowy do przykręcenia nóżki do ekranu.


Wygląd

Wygląd całego monitora stoi na wysokim poziomie. Swoja konstrukcją przypomina mi nawet trochę monitory DELLa. Philips 258B6 posiada ekran o wielkości 25 cali, czyli 63,4 cm. Na przodzie znajdziemy pięć dotykowych przycisków służących do ustawienia monitora oraz małą, białą diodę, która prezentuje stan monitora. Tył obudowy prezentuje się  dość okazale. Stopka, dzięki której możemy regulować wysokości monitora jest bardzo masywna. Na górze znajdują się dwa głośniki, a w dolnej części natomiast dwa złącza audio, jedno IN a drugie OUT. Poza tym monitor posiada wejście HDMI, DP, VGA oraz DVI. Po przeciwnej stronie znajdziemy oczywiście gniazdo na zasilanie oraz przełącznik do włączenia i wyłączenia urządzenia. Co ciekawe na prawej krawędzi obudowy znajdziemy dwa złącza USB 2.0,oraz dwa USB 3.0 z czego jedno z B.C. 1.2 do szybkiego ładowania telefonu.

Nie można zapomnieć o podstawie. Jest to niestety standardowa podstawka wykonana z czarnego plastiku.


Parametry techniczne

Ekran to spora konstrukcja o przekątnej 25 cali (63,5 cm) oraz rozdzielczości Quad HD (2560 x 1440) przy odświeżaniu 60 Hz. Dzięki zastosowaniu tak dużej rozdzielczości obraz jest aż czterokrotnie bardziej szczegółowy niż na wyświetlaczu HD. Format to klasyczny 16:9. Rozstaw pikseli to 0.216 × 0.216 mm. Jasność to 350 cd/m2 a kąt widzenia 178o. Czas reakcji to aż 14ms. Ekran potrafi wyświetlić do do 16,7 miliona kolorów. Częstotliwość odświeżania to 30-83 kHz w poziomie oraz 56-76 Hz w pionie.

Nie można zapomnieć o udogodnieniach. Monitor posiada dwa złącza audio. Jedno odbiera sygnał a drugie przekazuje. Jest to świetne rozwiązanie, gdy na obudowie komputera złącze audio jest uszkodzone. Dzięki temu możemy podłączyć nasz monitor do płyty głównej poprzez kabel audio, a od monitora podłączyć słuchawki.

Urządzenie działa w klasie wydajności energetycznej B, co oznacza, że jego zużycie energii wynosi 54 (kWh). W trybie EGO wynosi <18.9 W a w trybie gotowości klasycznie już <0.5 W. Urządzenie pracuje w temperaturze od 0º do 40º C oraz wilgotności działania od 20% do 80%.

Wymiary monitora to 571 × 344 × 55 m, a jego waga to 7 kg z podstawką i 4.66 kg bez. Możliwe jest także nachylenie od -5o do +20o. Obracanie w poziomie od -65° do + 65º oraz obracanie w pionie 90º.

Parametr: Wartość:
Typ matrycy AH-IPS
Przekątna 25 cali
Rozdzielczość natywna 2560 × 1440 pikseli (60 Hz)
Podświetlenie matrycy W-LED
Czas reakcji 14 ms
Jasność podświetlenia 350 cd/m2
Kąty widzenia 178º (w poziomie) / 178º (w pionie)
Wejścia obrazu DisplayPort, HDMI, DVI, VGA
Dodatkowe 2 × USB 3.0, 2 × usb 2.0, wejście/wyjście audio, głośniki

Zastosowane technologie

Typ panelu LCD zastosowany w tym urządzeniu to AH-IPS. W takim rozwiązaniu molekuły ciekłego kryształu leżą równolegle do siebie, a także do powierzchni ekranu. Ta zmiana w stosunku do monitorów tradycyjnych ekranów TN sprawia, że matryce IPS zachwycają jakością obrazu. IPS posiada świetne odwzorowanie kolorów oraz szerokie kąty widzenia w poziomie i pionie. Niestety często panele IPS charakteryzują się niskim kontrastem, a także kiepską czernią, która bardzo często przypomina kolor ciemnoszary, jednak w tym monitorze tego nie zauważyłem. Standardowo urządzenie działa w środowisku EnergyStar 6.0, EPEAT Gold, TCO Edge oraz RoHS.

Porównanie IPS i NT. Na górze monitor z technologią IPS. Poniżej technologia NT.
Porównanie IPS i NT. Na górze monitor z technologią IPS. Poniżej technologia NT.

Elementy sterowania na panelu

W prawej części monitora umieszczonych zostało pięć przycisków sterowania. Służą one oczywiście do konfiguracji naszego monitora. Zadowala to, że nie są to przyciski fizyczne, tylko jak wspomniałem wcześniej, dotykowe. Zaczynając od prawej strony, jest to przycisk zasilania. Od niego oczywiście zależy działania diody. Jeżeli monitor jest włączony dioda świeci ciągłym światłem. Oczywiście podczas spoczynku dioda mruga a przy wyłączonym monitorze dioda gaśnie. Obok znajdziemy przycisk menu oraz zatwierdzenia. Dwa kolejne to sterowanie głośnością urządzenia oraz nawigacja. Ostatni przycisk to tzw EXIT, który uruchomi nam SmartImage, dzięki któremu będziemy mogli przełączyć się pomiędzy trybami Office / Photo/ Movie / Game / Economy.img_0157


Podsumowanie

Zatem czy warto wydać niemal 1700 zł na ten monitor? Philips 258B6 ze względu na bardzo długi czas reakcji (14 ms) raczej nie nada się do gier. Jest to idealne rozwiązanie dla koneserów filmów i kina. Niestety muszę tu wspomnieć o tym, że mój komputer znacząco zwolnił po podłączeniu tego monitora przez złącze HDMI. W grze Wiedźmin 3 po przejściu z monitora FULL HD na Philips 258B6 ilość FPS-ów spadła z 60 na ustawieniach Uber do 10 FPS-ów na ustawieniach minimalnych i nie było to spowodowane działaniem podzespołów w moim komputerze (GTX 950 GAMING).  Ja osobiście za takie pieniądze wybrałbym inne rozwiązanie, czyli dwa, tańsze monitory. Jeżeli jesteś osobą, która nie gra w gdy, a zależy Ci na dobrym i dużym ekranie IPS to ten monitor pozwoli Ci w komfortowy sposób oglądać filmy, a dźwięk wydobywany przez monitor zastąpi Ci zwykłe głośniki.

img_0189


Produkt do testów dostarczyła firma Philips.

O autorze
Sebastian Chmielecki CEO Aktualnie jestem uczniem Technikum w ZSP nr 9 w Łodzi na kierunku technik informatyk. Za mną już wszystkie egzaminy na technika, przede mną coś gorszego, czyli matura. Uwielbiam słuchać muzyki elektronicznej oraz jeździć na rowerze. Interesuje się także obróbką dźwięku i filmu w programie FLStudio oraz Sony Vegas. Zawodowo piszę artykuły prasowe oraz tworzę strony internetowe. Jeżeli masz do mnie jakiś pytania to pisz śmiało.
Oceń post!