Prąd na wagę złota – jak to jest z tymi ładowarkami?

W mediach często jesteśmy w stanie usłyszeć o ekologii, oszczędzaniu prądu, oraz sposobach, aby tego dokonać, które również przełożą się nam na trochę więcej odłożonych pieniędzy. Przekonajmy się o tym sami, jak to jest z tymi ładowarkami.

Niedawno wśród użytkowników jednego z portali społecznościowych została wypuszczona ankieta dotycząca właśnie tego tematu, a odpowiedzi udzieliło, aż 2283 osoby. Każdy z ankietowanych odpowiedział na trzy pytania. Na początek przeanalizujmy odpowiedzi użytkowników, a następnie zapraszam do podsumowania.


Czy według Ciebie podłączona do gniazdka ładowarka pomimo, iż nie ładujesz nią telefonu pobiera 2prąd?

Każdy z nas wolałby, aby to się nie działo, jednak rzeczywistość jest inna. Pozostawiając ładowarkę w kontakcie, pomimo iż nie ładujemy urządzenia pobiera pewną część prądu, co odzwierciedla się w naszych rachunkach. Z ankiety wynika, że 70% ankietowanych jest tego świadoma. Przykrą wiadomością jest fakt, iż 30% – czyli aż 692 osób o tym nie wie.

 


Czy pozostawiasz w kontakcie ładowarkę, mimo że aktualnie nie ładujesz Bez tytułuurządzenia?

Odpowiedzi na to pytanie udzieliło 2283 osoby. Trochę ponad 1/4 ankietowanych odpowiedziała potwierdzając teorię, iż pozostawiane są ładowarki od naszych urządzeń w kontaktach w stanie jałowym, tzn wtedy kiedy nie ładujemy urządzenia. Jest to przykra wiadomość, gdyż nie oszukujmy się, wówczas prąd też jest pobierany. Pewnie nasuwa ci się pytanie ile za ten prąd zapłacisz? – odpowiedź znajdziesz niżej.


Z jakiego powodu najczęściej zostawiasz swoją ładowarkę podłączoną do gniazdka, pomimo tego, że twoje urządzenie zostało już dawno naładowane?

3

Ciekawość jaki jest powód towarzyszyła mi od początku powstawania ankiety, dlatego to znalazło się owe pytanie. Z odpowiedzi wychodzi na to, iż nasz naród staje się bardzo leniwy, aż 1410 osób odpowiedziało, że nie chce im się odłączać ładowarek z kontaktów, natomiast 507 ma problemy z pamięcią i zdarza im się zapomnieć.

 


Odpowiedzi ankiety są już nam znane, a teraz idźmy do sedna. Jak wspomniałem wyżej niestety pozostawienie ładowarki w stanie jałowym również pobiera prąd, jednak nie są to ogromne ilości w przeliczeniu na osobę. Postaram się opisać to dokładniej na dwóch przykładach – ładowarkach do smartfonów oraz laptopów. A więc, jak to jest?

Obecne ładowarki nie używane, lecz podłączone jedynie do kontaktu pobierają o połowę mniej niż ładowarki od starszych modeli telefonów. Jest to bowiem 0,5 W, natomiast jeżeli chodzi o laptopy, jest to nieco wyższa liczba, aż ok 5 W. Po przeliczeniu wychodzą nam bardzo groszowe sprawy, gdyż 0,5 W daje nam 0,01 kWh, a 5W – 0,12 kWh, dlatego przyjmując, iż 1 kWh kosztuje w zależności od regionu ok 60 gr. to za pozostawione ładowarki w ciągu doby zapłacimy kolejno 0,01 zł oraz 0,07 zł, a w ciągu roku 2,63 zł oraz 26,28zł

Uwaga, podane liczby są podane w przybliżeniu


Przeliczenie na mieszkańców Polski

Uwaga, statystyki pochodzą z 2014r. 

Wnioskując z ankiety 1/4 ludzi pozostawia sprzęt podłączony do kontaktu. W przeliczeniu na jedną osobę nie są to wielkie koszty, natomiast zobaczmy co by było gdyby… podliczyło się to na mieszkańców Polski. Tutaj te sumy już zaczynają robić wrażenie. A więc, gdyby co czwarty mieszkaniec Polski pozostawiał włączoną ładowarkę, rocznie zużyłoby to 42134067 kWh i kosztowałoby 25280440 zł. Robi wrażenie?

Sprawdźmy teraz, co jeżeliby co czwarty Polak pozostawiał podłączoną ładowarkę od laptopa, wówczas taka ładowarka pobierze 421340670 kWh prądu, co zobowiązuje do zapłaty, aż 252804402 zł. Tutaj to dopiero możemy się zdziwić.


Naładowane, a nadal pragnie

Powyższe cyfry pewnie sprawiły na was wielkie wrażenie, jednak może być coś jeszcze gorszego. Pewnie najczęstszą porą na ładowanie naszych telefonów jest noc, co więc po naładowaniu nasze urządzenie dalej jest podłączone do ładowarki, a więc co wówczas się dzieję? Niestety nasz telefon nadal pobiera ok 2/3 tego co podczas ładowania. czyli ok 2,4W. Załóżmy, iż ładowarka podłączona do urządzenia jest przez 6 godzin dziennie przez co czwartego mieszkańca, to w ciągu roku by kosztowało 121346113 zł.


Podsumowaniem18080877,WAMPIR

Niestety, chociaż może na samego ciebie nie jest to wiele, to podliczając chociażby samą Polskę to zużycie jest bardzo wysokie, właśnie poprzez takie niby nic. Dbajmy w pewien sposób o naszą naturę i starajmy się oszczędzać, co również pozwoli nam na odłożenie tego „grosza”, bo może za to zrobimy coś bardziej dobrego chociażby dla nas – kupimy sobie pizze, albo jakiś nowy sprzęt. Jeżeli chcesz się dowiedzieć coś na temat jakiegoś urządzenia, zapraszamy do czytania artykułów na naszej stronie. Na koniec polecam do zajrzenia i zapoznania się, co jeszcze i jaką ilość pobiera prądu w ciągu roku w naszych gospodarstwach domowych.

 

O autorze
Szymon Chmielewski Redaktor Na co dzień uczeń Technikum Mechatronicznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie. W szczególności zainteresowany Strażą Pożarną i Ratownictwem Medycznym, a w wolnych chwilach konstruktor robotów.
Prąd na wagę złota – jak to jest z tymi ładowarkami?
4.95 (98.97%) 39 votes
 • pamk22

  Z diagramu wynika, że 28% nie zostawia ładowarki w kontakcie podczas jej nieużywania, więc w jaki sposób potwierdzają oni teorię ” iż pozostawiane są ładowarki od naszych urządzeń w kontaktach w stanie jałowym, tzn wtedy kiedy nie ładujemy urządzenia.”? Bo domyślam się, że to o nich piszesz jako ” Trochę ponad 1/4 ankietowanych”. Chyba, że stosujesz się do powiedzenia „wyjątek potwierdza regułę”, ale taka ilość to chyba za dużo na wyjątek ;)

  • behegrzmot

   Też mi się coś właśnie nie podoba w tym tekście, czytam i mam wrażenie, że źle czytam. Na wykresie 28% NIE zostawia podłączonej ładowarki, a przez resztę „artykułu” jest napisane, że około 1/4 ankietowanych ZOSTAWIA, tymczasem robi to 3/4 ankietowanych.

   Autor ponad 40 minut temu napisał, że poprawi błąd, a wciąż nie poprawił…

   • Szymon

    Niestety tak się zdarza, gdy nie ma się dostępu do własnego sprzętu. Diagram pozostał już poprawiony, jeszcze raz przepraszam za mój błąd.

 • Szymon

  Dzięki wielkie za poprawienie mnie :) Otóż tak, źle dodałem opis do diagramu. Postaram się to zaraz poprawić :)