Recenzja zewnętrznej obudowy dla dysków Icy Dock ICYRaid MB662U3-2S R1

Czy zdarzyło się Wam stracić kiedyś ważne dla Was dane? Wiele osób niestety to spotkało i wiązało się niejednokrotnie z poważnymi konsekwencjami. Naprzeciw temu problemowi wychodzi marka Icy Dock, która wypuściła na rynek zewnętrzną obudowę ICYRaid MB662U3-2S R1, której przyjrzymy się bliżej.


Pudełko wraz z jego zawartością


Budowa MB662U3-2S R1

Obudowa ICYRaid MB662U3-2S R1 mieści w sobie 3,5-calowe dyski twarde ze złączem SATA. Została ona wykonana z wysokiej jakości materiałów – dzięki wykorzystaniu aluminium mamy pewność, że ciepło wydzielane przez dyski jest dobrze rozprowadzane. Dodatkowy 40-milimetrowy wentylator z tyłu obudowy zapewnia wydajne chłodzenie. Specjalne klatki wewnątrz dodatkowo redukują wibracje, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia nośnika.

Obudowę MB662U3-2S R1 zaprojektowano z myślą o prostocie użytkowania – do obsługi nie potrzeba żadnych narzędzi. Aby zamontować dyski wewnątrz, wystarczy otworzyć drzwiczki, włożyć nośniki i wybrać tryb pracy. Po włączeniu urządzenia uruchamia się ono automatycznie. Wbudowane diody LED z tyłu sygnalizują stan pracy – czy dysk został wysunięty, pracuje bądź został uszkodzony. Dodatkowe oprogramowanie pozwala sterować diodami, co jest zdecydowanym udogodnieniem dla osób, które np. trzymają urządzenie w pokoju i nie chcą, aby światło przeszkadzało im w nocy. Pozwala ono również na zarządzanie macierzami RAID, zarówno w systemie Windows, jak i MacOS.

U podstawy obudowy dodano gumowe nóżki, które zapewniają stabilność urządzenia.


Budowa ICYRaid MB662U3-2S R1


Funkcjonalność

ICYRaid MB662U3-2S R1 umożliwia stworzenie macierzy RAID, które są niezależne wobec komputera. Co oznacza to w praktyce? Oznacza to, że macierz nie obciąża dodatkowo komputera i można podpiąć ją do dowolnego systemu dzięki portowi USB.

Producent  zapewnił wybór pomiędzy różnymi konfiguracjami:

  • RAID 0 – połączenie dwóch dysków w jedną dużą przestrzeń, co podwaja odczyt oraz zapis do 420 MB/s w trybie UASP (320 MB/s bez UASP). Instalacja ta jest idealna dla przenoszenia plików o dużych rozmiarach lub odtwarzaniu wielu materiałów multimedialnych w wysokiej jakości.
  • RAID 1 – to rozwiązanie przede wszystkim dla profesjonalistów, ale nie tylko. Dzięki jego zastosowaniu nie trzeba martwić się o utratę danych – wystarczy usunąć zepsuty dysk i zastąpić go sprawnym, po czym dane zostaną na niego przeniesione.
  • BIG – pozwala połączyć dwa dyski o różnej pojemności w jeden duży nośnik.
  • JBOD – z angielskiego Just Bunch Of Disks, to konfiguracja, dzięki której komputer widzi 2 osobne dyski.

Za wydajność przesyłu danych odpowiada interfejs USB 3.0 ze wsparciem UASP, który jest także wstecznie kompatybilny z USB 2.0, zatem obudowa ICYRaid będzie działać nie tylko z najnowszymi komputerami, ale również tymi starszej daty.


ICYRaid MB662U3-2S R1 z 3,5-calowym dyskiem wewnątrz.


Podsumowanie

Producent twierdzi, że ICYRaid MB662U3-2S R1 to urządzenie stworzone przez profesjonalistów dla profesjonalistów, z czym nie da się nie zgodzić. Prezentowana obudowa z całą pewnością znajdzie zastosowanie w różnych branżach, w których potrzebujemy połączenia wysokiej wydajności i bezpieczeństwa przechowywania danych np. edycja audio i video czy fotografii.

Nie da się jednak ukryć, że to także doskonałe urządzenie dla każdego domowego użytkownika, który potrzebuje dodatkowej przestrzeni dyskowej, utworzenia kopii zapasowej lub po prostu magazynu muzyki bądź filmów.

 

Więcej informacji o ICYRaid MB662U3-2S R1 możecie znaleźć na stronie producenta – http://www.icydockpl.pl/goods.php?id=182

O autorze
Dominika Przewoźnik Public Relation Pasjonatka nowych technologii i muzyki. Fanka piłki nożnej, a w szczególności Manchesteru United.
Recenzja zewnętrznej obudowy dla dysków Icy Dock ICYRaid MB662U3-2S R1
5 (100%) 1 vote