SkyController w połączeniu z Bebop Drone’m – Zobacz świat oczami ptaka!

W ofercie firmy Parrot jakiś czas temu pojawił się Skycontroller sprzedawany również, jako oddzielny produkt przeznaczony dla posiadaczy recenzowanego już przez nas wcześniej Bebop Drone’a. W normalnych warunkach, gdzie sterujemy dronem jedynie za pomocą urządzenia z dedykowaną aplikacją jego zasięg jest bardzo ograniczony. Wobec tego jak nie trudno się domyślić – SkyController w pewien sposób ma nam ten zasięg wzmocnić i tym samym dostarczyć większej frajdy podczas zabawy. Czy rzeczywiście się tak dzieje? Sprawdźmy to razem w dalszej części recenzji.

Tak się składa, że wraz z dronem tym razem do testów otrzymaliśmy dodatkowo SkyController. Zawartość paczki, w której znajduje się dron jest wam zapewne znana, dlatego przejdziemy do tego, co zastaliśmy w paczce numer dwa, a więc:

– Skycontroller,
– pasek na szyję,
– dwie baterie,
– instrukcja obsługi,
– „wizjer”,
– zestaw wymiennych wtyczek sieciowych,
– ładowarka,

Pierwsze wrażenie oraz opis ogólny produktu

Na pierwszy rzut oka urządzenie coś nam przypomina – mianowicie wygląda ono jak ster wyrwany prosto z kabiny samolotu. Całość trochę waży, dlatego bardzo dobrze, że producent umożliwił zawieszenie SkyController’a na specjalnym pasku, który możemy założyć na szyję odciążając kończyny górne. Urządzenie zostało wyposażone w dwa „joysticki”, szereg przycisków funkcyjnych, oraz kilka praktycznych gniazd typu HDMI, miniUSB oraz USB. W oczy ponadto rzuca się obszerna antena wzmacniająca zasięg drona.

Przygotowanie do lotu

Tak, jak wspomniałem na początku – sprzęt kompatybilny jest z urządzeniami mobilnymi typu tablet, lub smartfon. Oba rodzaje można umieścić na specjalnie do tego wyznaczonym miejscu. Skycontroller umożliwia regulację w zakresie wielkości tego miejsca przy pomocy odpowiednich pokręteł umieszczonych z tyłu. Zastosowanie tabletu, czy smartfona ma tutaj kluczowe znaczenie z uwagi na to, że zapewnia nam on widok na żywo z czternasto megapikselowej kamery umieszczonej w dronie.

W poniższej instrukcji zaprezentujemy jak zintegrować SkyController z Dronem:

Aby uruchomić urządzenie trzeba najpierw podłączyć jedną z dwóch baterii dołączonych do zestawu, a następnie przesunąć suwak umieszczony z boku z pozycji 0 na 1. W tym czasie Skycontroller powinien się włączyć emitując sieć wifi, do której podłączamy się smartfonem lub tabletem. Gdy już się podłączymy przy pomocy aplikacji FreeFlight 3, która służy również do sterowania dronem dokonujemy kalibracji, a następnie łączymy się za pośrednictwem tej samej aplikacji z siecią wifi drona.

Parrot Bebop Drone - SkyController

Jeśli wszystko przeprowadziliśmy zgodnie z instrukcją to na ekranie naszego urządzenia mobilnego powinien znaleźć się obraz tego, co aktualnie jest przed dronem.

Parrot Bebop Drone - SkyController

Lot przy pomocy SkyControllera

W naszych testach brał udział tablet ASUS MeMo Pad 7, którego już recenzowaliśmy na łamach naszego portalu.

ASUS MeMO Pad 7

Przeczytaj: ASUS MeMo Pad 7 (ME572C) – idealny do muzyki!

SkyController umożliwia nam sterowanie dronem ze znacznie większych odległości niżeli sam (w moim przypadku) tablet. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wzbić się na 150 metrów do góry i oddalić w dowolnym kierunku na maksymalną odległość dwóch kilometrów. Czułe joysticki sprawiają, że lot w połączeniu ze streamowanym na żywo obrazem w tablecie to czysta poezja z nutką adrenaliny.

Dodatkowo, dzięki umieszczonym na urządzeniu przyciskom możemy nagrywać film, zrobić zdjęcie, sterować „okiem” kamery, wylądować normalnie lub też awaryjnie oraz wykonywać wiele innych ciekawych kombinacji.

Przez to, że dron ucieka nam z widoku, podczas gdy oddalimy się nim na znaczną odległość, a streamowany obraz ulega licznym „zacinkom” warto korzystać z oferowanej przez producenta opcji „return to Home”. Inicjuje ona automatyczny powrót drona do miejsca, z którego wystartował oszczędzając nam zbędnych nerwów.

Ogólne wrażenie związane z użytkowaniem sprzętu

Ze SkyController’em lata się o niebo lepiej niż w przypadku samego tableta. Czułość i precyzja, w jaką wyposażono to niezwykłe urządzenie pozwala na dokładniejsze i efektywniejsze manewry. Jednakże w przypadku takich udogodnień musimy wziąć pod uwagę również to by dla innych nie stanowić zagrożenia. Urządzenie jakim jest Parrot Bebop Drone to doskonałe narzędzie w rękach tych, którzy chcą popatrzyć na otaczający ich krajobraz z góry.

Kilka przykładowych zdjęć zrobionych z wysokości, na którą bez obaw możemy się wzbić dronem.
Fotografie były robione średnio na 65m ponad Ziemią.

O autorze
Sławomir Matz CEO Na co dzień uczeń technikum informatycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie, nocami gorliwy pasjonata astronomii, a w wolnej chwili amant elektroniki. Instagram: kosmatz
SkyController w połączeniu z Bebop Drone’m – Zobacz świat oczami ptaka!
5 (100%) 1 vote