Sprawdzamy kamerę AirLive SmartCube 300W.

Czy instalacja kamery to dobre zabezpieczenie domu podczas wakacyjnego wyjazdu?

Wakacyjne wyjazdy to czas kiedy opuszczamy swoje domy na kilka, a nawet kilkanaście dni. To też czas sprzyjający włamywaczom – opustoszałe domy często nie są odpowiednio zabezpieczone. Nowe technologie dobrze rozwinęły się również w temacie zabezpieczeń, choć jeszcze do niedawna był to temat dedykowany przedsiębiorstwom i posiadaczom apartamentów. W dzisiejszej recenzji przetestuję stosunkowo tanią i bardzo funkcjonalną kamerę AirLive SmartCube 300W, która oprócz wysokiej rozdzielczości nagrywania oferuje m.in. wbudowany czujnik temperatury i wilgotności, czujnik ruchu, funkcje rozpoznawania twarzy i wiele innych, o których zaraz opowiem.

Jak to działa i co potrafi?


Kamera dedykowana jest instalacji na ścianie lub suficie, w zestawie otrzymujemy łatwą w montażu podstawkę. Oczywiście można ustawić ją też np. na blacie, ale to mija się z jej przeznaczeniem.

Kamera łączy się z aplikacją mobilną i routerem za pomocą łączności WiFi. Do dyspozycji mamy też przewodowy port RJ-45.
SmartCube 300W oprócz funkcji nagrywania obrazu, może pełnić też rolę domofonu – po wykryciu ruchu przed drzwiami, automatycznie wysyłany jest alert do urządzenia mobilnego, z poziomu którego możemy nawiązać rozmowę – kamera wyposażona jest w głośnik i mikrofon. Mamy tu do dyspozycji też kilka “bajerów”, m.in. możliwość nagrania dźwięku powitalnego, który będzie odtwarzany w momencie wykrycia człowieka przed obiektywem kamery.

Obiektyw w połączeniu z czujnikiem ruchu sprawił, że możliwe stało się zastosowanie inteligentnych funkcji – sprzęt potrafi zliczać ludzi (przydatne bardziej w sklepach niż domach), rozpoznawać twarz oraz tworzyć wirtualne bariery, po przekroczeniu których uruchomiony zostanie alarm.

Na szybko wspomnę jeszcze o czujniku temperatury i wilgotności – możemy definiować ich wartości, po przekroczeniu których w jedną lub drugą stronę, wysyłane będzie powiadomienie.

Pierwsze wrażenie


Konstrukcja kamery jest bardzo ładna i posiada idealne moim zdaniem wymiary. Jedyne do czego mogę się przyczepić to plastik, z którego została wykonana – jest błyszczący i sprawia wrażenie bardzo tandetnego i kruchego. Naprawdę można było zastosować plastik lepszej jakości i kamera sprawiałaby całkiem inne wrażenie. Szkoda.

_1110290

Kamera została wyposażona w matrycę 1/3″ CMOS o rozdzielczości 3MP (2048×1536). Dookoła matrycy umieszczono 15 diod LED IR o zasięgu 15 metrów, które umożliwiają nagrywanie materiału w słabych warunkach oświetlenia i zupełnej ciemności.

_1110299

Poniżej – czujnik ruchu PIR, pod nim logo producenta, po lewej stronie 3 diody statusu, a po prawej stronie otwór mikrofonu.

Na prawym boku znajdziemy slot kart MicroSDXC, który według specyfikacji powinien obsłużyć karty do 2TB pamięci – teraz to rzadkość, ale z takim tempem rozwoju może okazać się to bardzo cenna funkcja. Pozostałe boki kamery nie zostały zagospodarowane.

_1110286

Podstawka/uchwyt składa się z trzech elementów. Złożenie to kwestia kilku minut, poradzi sobie z tym każdy.

Uruchomienie


Cały proces konfiguracji odbywa się za pomocą technologii WPS przez co sprowadza się do naciśnięcia dwóch przycisków – jednego na obudowie routera i drugiego – na obudowie kamery.

Jeśli nasz router nie został wyposażony w taką technologię, to całość można skonfigurować ręcznie podążając za wskazówkami podanymi w instrukcji obsługi. Jest to sposób trudniejszy, ale niedoświadczony użytkownik powinien sobie z tym poradzić. Zawsze można rozważyć zmianę routera – zyskamy w ten sposób technologię WPS, szybszy i bezpieczniejszy internet. Przy niskich cenach, bo koszty zakupu takiego routera zaczynają się od 50zł.

Działanie


Oprogramowanie

Aplikacja mobilna służąca do zarządzania kamerą dostępna jest dla systemu iOS oraz Android. Jest ładna i funkcjonalna. Za jej pomocą możemy sterować najważniejszymi funkcjami, uzyskamy również podgląd nagrywanego materiału oraz podgląd danych pobieranych przez czujniki temperatury i wilgotności.

Generalnie to nie koniec, bo ustawienia są o wiele bardziej zaawansowane, jednak nie mamy do nich dostępu z poziomu aplikacji mobilnej. Do takich zaawansowanych zabaw służy panel administracyjny www znany przede wszystkim z routerów. W pasku adresu przeglądarki wpisujemy adres IP, a następnie zostajemy przeniesieni do dedykowanej strony z ustawieniami.

Testowana kamera działała na oprogramowaniu w wersji 1.69. Sprzęt działał stabilnie i nie zauważyłem żadnych problemów.

Częścią oprogramowania są też inteligentne funkcje IVS. Ich działanie jest zaskakująco dobre, aczkolwiek wcześniej należy je odpowiednio skonfigurować co wymaga trochę czasu.

Matryca

3 megapiksele to 10-krotnie wyższa rozdzielczość niż w trybie VGA oraz trzy razy wyższa niż w przypadku rozdzielczości HD 720p, dzięki czemu można uchwycić znacznie więcej szczegółów. Możliwy jest również wybór trybu Full HD lub 720p w celu zaoszczędzania miejsca na nagrania.

15 diod LED umieszczonych dookoła obiektywu dobrze wykonuje swoją pracę, bo obraz nagrywany nawet długo po zmroku (w pełnej ciemności) jest czytelny.

Audio

Dwukierunkowa komunikacja audio działa dobrze – dźwięk jest czysty, nie ma problemów z nawiązaniem połączenia.

Powitanie głosowe działa, aczkolwiek kamerze zdarza się odtwarzać dźwięk kilka razy pod rząd bez powodu lub nie odtwarzać go w ogóle.

Temperatura i wilgotność

Wbudowane w kamerę sensory są fajnym gadżetem jednak pełnią rolę czysto informacyjną. Jeśli temperatura w mieszkaniu spadnie poniżej normy, którą wcześniej ustaliliśmy, kamera wyśle do naszego smartfona powiadomienie. To tylko informacja, bo nie jesteśmy w stanie zareagować – kamera nie jest podłączona do ogrzewania, abyśmy mogli zwiększyć temperaturę. Fajny gadżet, ale mało przydatny.

Kolejny minus to czas reakcji. bo wartości temperatury odświeżane są aż co 30 minut z dokładnością co do 5 stopni Celsjusza oraz 10% co do wilgotności. Trudno tu mówić o dokładności.

Podsumowanie


_1110296

AirLive SmartCube 300W to produkt, który już za kilkanaście dni wejdzie do masowej sprzedaży i jego cena będzie wynosić około 400 złotych. Wbrew pierwszemu wrażeniu jest to urządzenie o bogatym zakresie oferowanych funkcji. Urządzenie powinno dobrze sprawdzić się jako monitoring sklepu, magazynu, a także nowoczesnego domu. Na rynku dostępnych jest wiele podobnych urządzeń, których cena często jest o wiele niższa. Różnice? Jest ich sporo, przede wszystkim SmartCube 300W wyróżnia się wbudowanymi funkcjami inteligentnej analizy wideo oraz czujnikami temperatury i wilgotności. To funkcje, które mogą okazać się bardzo przydatne, wielu sytuacjach wyręczyć człowieka i zaoszczędzić cenny czas.

Zalety:

  • Inteligentne funkcje analizy obrazu – dobrze działające rozwiązanie, którego nie spotkamy u konkurencji
  • Wbudowane czujniki temperatury i wilgotności
  • Bardzo dobra rozdzielczość
  • Łatwa konfiguracja, bardzo dobrze wykonana aplikacja mobilna

Wady:

  • Urządzenie nie jest wodoodporne, a więc instalacja np. przed drzwiami wejściowymi może odbyć się jedynie w zadaszonych warunkach, a i tak nie mamy gwarancji, że urządzenie nie zostanie uszkodzone (ulewy, deszcz padający pod kątem)
  • Słaba jakość plastików, z których została wykonana obudowa
O autorze
Typowe Recenzje Powyższy tekst został podesłany do nas przez osobę spoza naszego portalu.
Sprawdzamy kamerę AirLive SmartCube 300W.
5 (100%) 2 votes