Szybki i piękny – D-Link EXO AC1900

Zabierając się do recenzji wymienionego w tym jakże oryginalnym tytule urządzenia nie byłem nastawiony na „coś nowego”. Ot kolejny router z wysokiej półki cenowej, który od swoich konkurentów odróżniał się będzie jedynie kolorem obudowy. Moje przeczucie uległo jednak w gruzach zaraz po otwarciu pudełka. Po krótkiej chwili okazało się, że EXO AC1900 to bardzo niezwykłe urządzenie. Niezwykłe nie tylko ze względu na swoje liczne pozytywne strony ale również niestety ze względu na minusy, które w urządzeniu tej klasy występować po prostu nie powinny… O czym mowa? Zapraszam do recenzji.


Wyposażenie

 

 

D-Link EXO AC1900 zapakowany został w średnich rozmiarów pudełko wykonane ze świetnej jakości materiałów. Na jego powierzchni znajdziemy zdjęcia urządzenia a także podstawowe informacje związane z jego parametrami. Po przecięciu dwóch taśm zabezpieczających karton przed otwarciem naszym oczom ukaże się sam główny bohater recenzji osadzony w specjalnie wyprofilowanym podłożu z tworzywa sztucznego. Router oklejono folią ochronną w celu wyeliminowania możliwości powstania rys podczas transportu. Obok router’a znajdziemy mniejsze, czarne pudełko z akcesoriami do których należą:

  • Wysokiej jakości kabel Ethernet
  • Zasilacz
  • Wymienne wtyczki do zasilacza (EU oraz UK)
  • Wkręty oraz kołki rozporowe do montażu na ścianie

A to nie koniec bowiem pod urządzeniem znajdziemy jeszcze jeden czarny kartonik. Tym razem odnaleźć możemy w nim instrukcje obsługi oraz kilka innych książeczek związanych z bezpieczeństwem (nic ciekawego).


Wygląd zewnętrzny

 

Nad wyglądem zewnętrznym warto się rozpisać bowiem niestety jest to jedna z bardzo pozytywnych cech D-Link’a. Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, iż cała górna obudowa wykonana została z… metalu. Mimo, że przez moje ręce przewinęły się dziesiątki modeli routerów różnych producentów – EXO AC1900 był pierwszym, w którym producent zdecydował się zastąpić czymś plastik. Uważajmy aby nie popaść jednak w nadmierną euforię. Świetnie prezentujący się, połyskujący w świetle metal zniknie w spodniej części obudowy a jego miejsce zastąpi sprawdzone tworzywo sztuczne. Przód urządzenia wyróżnia się charakterystycznym, podświetlonym na pomarańczowo elementem, który pełni rolę diody sygnalizującej działanie routera. Niestety innych diod które powiadomią nas o działaniu portów LAN, WAN, trybie WPS czy też o działaniu sieci Wi-Fi nie znajdziemy.

Górna część obudowy jak już wspomniałem, wykonana z metalu podzielona jest na dwa segmenty. Pomarańczowy – gładki oraz czarny z widocznymi na zdjęciach wcięciami usprawniającymi wentylację. Dobrą robotę robią też anteny. Nie zastosowano tutaj klasycznych i nudnych patyków – są za to nowocześnie wyglądające panele. Przypominające mi wyglądem panele fotowoltaiczne anteny mają regulowane nachylenie, w razie konieczności możemy je nawet zupełnie złożyć.

Z tyłu standardowo – 4 portowy switch z gigabitowymi gniazdkami Ethernet, port WAN, wejście zasilania oraz przycisk POWER obok którego znajdziemy switch, który pozwoli nam wybrać tryb pracy D-Linka pomiędzy „Router” a „Extender” . Po lewej stronie znajdziemy jeszcze dwa małe button’y odpowiadające za uruchomienie trybu WPS oraz reset ustawień router’a. Zaraz, zaraz czy czegoś tu nie brakuje? A gdzie port USB? No właśnie…


Wnętrze i parametry

 

D-Link EXO AC1900 nie posiada żadnego portu USB. Jak bardzo ogranicza to możliwości urządzenia nie muszę chyba nikomu tłumaczyć. Cóż z posiadanego dwurdzeniowego procesora taktowanego zegarem 1GHz w momencie gdy przez brak klasycznego USB’ka tracimy możliwości jakie oferują routery nawet kilkaset złotych tańsze. Zapomnijmy więc o serwerze FTP, serwerze wydruku czy możliwości podłączenia modemu 4G. Nie znam odpowiedzi na pytanie dlaczego D-Link w tak świetnie prezentującym się modelu jakim niewątpliwie jest EXO AC1900 poskąpił chociażby jednego portu w standardzie 2.0. Moim zdaniem jest to olbrzymia wada, która zrzuca router na sam koniec kolejki po tytuł najlepszego urządzenia w standardzie AC.

No dobrze, było już o minusach – teraz pozytywy. D-Link EXO wyposażony został w szereg nowoczesnych technologii takich jak AC SmartBeam. Ta cecha umożliwia router’owi na tworzenie charakterystyki sygnału znacznie lepiej dostosowanego do konkretnych odbiorników. W przeciwieństwie do zwykłych routerów EXO AC1900 działa jak sonar, namierza konkretne odbiorniki (nawet te będące w ruchu) i generuje falę o takiej charakterystyce aby jak najlepiej wpłynąć na parametry łącza.

Druga wspomniana technologia to SmartConnect. D-Link widoczny jest na urządzeniach bezprzewodowych jako urządzenie generujące jedną sieć Wi-Fi (jedno SSID). Po podłączeniu jednak router sam decyduje do jakiej technologii sieciowej najlepiej podłączyć dane urządzenie (2,4GHz lub 5GHz). W ten sposób oszczędzamy czas i mamy pewność, że zasoby naszej domowej sieci LAN wykorzystywane są maksymalnie inteligentnie.

wyniki


Oprogramowanie

800px-d-link_wordmark-svg

 

Przyczepiłem się do tych portów USB… Ale niestety – ich brak również w kwestii oprogramowania nie przynosi nic dobrego temu modelowi D-Link’a. Po zalogowaniu się na konto administratora nie znajdziemy zupełnie nic interesującego. Mamy tu niesamowicie podstawowe opcje związane z ustawieniem adresów IP, ustawienia serwera DHCP czy panel obsługi systemem QoS. Całości dopełniają zakładki w których znajdziemy konfiguracje sieci Wi-Fi, przekierowania portów i blokady adresów internetowych. Ogólny wygląd panelu jest czymś do czego nie mam uwag. Wykonany jest schludnie, bez niepotrzebnych udziwnień. Nie zobaczymy tu jednak rozbudowanych wykresów czy statystyk. Totalna podstawa…


Podsumowanie

 

Jak już wspomniałem na wstępie D-Link EXO AC1900 to bardzo zróżnicowane urządzenie. Z jednej strony do czynienia mamy z najwyższą jakością wykonania i nieprzeciętną prędkością. Z drugiej towarzyszy nam ubogie wyposażenie i wręcz prymitywne opcje konfiguracyjne. Osobiście sądzę, iż za kwotę za jaką nabyć możemy omawianego EXO AC1900 kupić możemy wiele innych, lepiej wyposażonych modeli routerów. Warto jednak dodać, iż opinie, które tu padły pochodzą od zaprawionego w boju maniaka gadżetów. Przeciętny użytkownik, któremu zależy na dobrym wyglądzie, solidnym wykonaniu i ponadprzeciętnych prędkościach z pewnością będzie zadowolony i nawet nie zauważy wspomnianych przeze mnie braków.

dsc_0255

Sprzęt do testów dostarczyła firma D-Link.

O autorze
Patryk Wolak Redaktor Patryk Wolak - interesuje sie szeroko pojętym działem IT, elektroniką a także astronomią. Zapalony gracz GTA Online, streamer, komentator gry CS:GO. Na co dzień uczeń technikum na profilu informatycznym.
Szybki i piękny – D-Link EXO AC1900
5 (100%) 1 vote