Xblitz Thunder – mały dron za niewielkie pieniądze

Drony już na stałe zagościły w naszym życiu. Na niebie możemy zobaczyć statki małe, duże lub ogromne wojskowe drony. Tak samo wygląda przedział cenowy takich urządzeń. Najtańsze znajdziemy już za mniej niż 100zł, a cena najdroższych sięga kilkunastu tysięcy złotych. Najczęściej z tańszych dronów korzystają amatorzy, tacy jak ja. Osoba, która nigdy nie miała styczności z tego typu urządzeniami. Marzyłem o tym żeby móc zobaczyć moje miasto z góry, poczuć się przez chwilę jak ptak. Jednak czy produkt Xblitz spełnił moje oczekiwania?

Co w środku?

Dron przyszedł do mnie w białym tekturowym opakowaniu z czerwonymi wstawkami, dość sporych rozmiarów. We wnętrzu pudełka oprócz samego urządzenia znajdziemy pilot do sterowania, 2 baterie o pojemności 250mAh każda, kartę microSD wraz z adapterem, ładowarkę, zestaw zapasowych śmigieł oraz skrócona instrukcja obsługi. Zdziwił mnie brak w zestawie naprawczym wkrętaka z drobnym krzyżakowym bitem. Nie każdy użytkownik posiada takie narzędzie w swoim domu. Jednak jego brak może występować tylko w tym samplu. Wyposażenie drona jest jak najbardziej standardowe oraz pozwoli użytkownikowi na dłuższą zabawę ze sprzętem lub szybki serwis urządzenia.

DSC08707

Wygląd

Dron Xblitz został wykonany z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Nie uświadczymy w nim niedoróbek, złego malowania elementów czy też przysłowiowej „tandety”. Mój egzemplarz został utrzymany w srebrno-białej kolorystyce. Dobór kolorów został dobrze przemyślany. Na wierzchniej stronie znajdziemy logo producenta, a po jego bokach zestaw wirników. Cała konstrukcja została obłożona specjalną plastikową ramką, której zadaniem jest ochrona śmigieł przed ich zniszczeniem jeśli wlecimy dronem w jakąś przeszkodę. Same skrzydła wirników są dość sztywne więc bez dodatkowej ochrony mogłyby się dość szybko połamać. W dolnej części urządzenia znajdziemy 4 nóżki, miejsce na baterię, którą umieszczamy wewnątrz drona, złączę kart microSD, przycisk do resetu karty pamięci oraz kamerkę o matrycy 0.3 Mpix. Parametry jej pracy pozostawiają wiele do życzenia, jednak w tej klasie cenowej nie można wymagać nic więcej. Kontroler, którym sterujemy dronem został jak też samo urządzenie wykonany z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Znajdziemy na nim 2 joysticki do sterowania, zestaw przycisków do kalibracji lotu i ustawień kamery. Po środku pilota znajdziemy przycisk zasilania oraz powyżej diodę wskazującą pracę urządzenia sterującego. Zabrakło mi diody informującej o słabej baterii samego drona. Byłoby to bardzo przydatne podczas używania samego drona. Jednak przy dość, krótkim czasie pracy taka informacja byłaby dość przydatna. Za zasilenie kontrolera odpowiada zestaw 6 baterii AA (brak w zestawie). Podsumowując. Całościowy wygląd urządzenia oceniam pozytywnie.

DSC08709

Użytkowanie

Zanim zaczniemy naszą przygodę z lataniem zalecam skorzystanie z instrukcji obsługi. Jednak niewprawiona osoba może nie poradzić sobie z obsługą drona. Samo urządzenie mimo swoich rozmiarów lata dość szybko. Niestety mamy w tym miejscu bardzo duży problem. Masa drona nie umożliwia latanie nim nawet przy najmniejszym wietrze. Region, z którego pochodzę nie pozwolił mi wykonania testów na otwartym terenie. W każdym dniu uświadczyłem wiatrów. Najlepszym miejscem do wykonywania lotów są duże pomieszczenia tj. hale, duże salony, sale gimnastyczne czy też kościoły :) Po kilku pierwszych lotach zabawa małym statkiem powietrznym nie będzie sprawiać najmniejszego problemu nawet dziecku. Podczas lotu drona można bardzo łatwo dostrzec przez kolorowe diody, które informują sterującego w jakim miejscu znajduje się jego sprzęt. Sam dron bardzo mocno reaguje na polecenia użytkownika. Joysticki kontrolera są bardzo czułe więc zalecam ostrożne obchodzenie się z nimi. Bateria pozwala na ok. 10 minut zabawy dronem. Czas ładowania akumulatorka wynosi ok. 90 minut. Więc trzeba rozważnie bawić się dronem :) Aspekt użytkowania małego statku powietrznego nie wywołał u mnie większych zarzutów.

PIC010

Jakość zdjęć oraz filmów nie należy do mocnych cech urządzenia Xblitz

Podsumowanie

Najtrudniej jest podsumować swój czas spędzony ze sprzętem. Jest to zbyt krótki obres czasu żeby poznać wszystkie zalety lub wady. Jednak po całej zabawie z tym małym dronem jestem bardzo zadowolony z jego użytkowania. Pomimo jego dość niskiej ceny jest ciekawym produktem. Producent nie zastosował taniego chińskiego plastiku. Zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony. Jeśli szukasz taniego, solidnie wykonanego drona to produkt Xblitz spełni Twoje wymagania. Jego cena jest nie wygórowana, a możliwości adekwatne do jego ceny. Jednym prostym końcowym zdaniem polecam zakup tego drona.

Cena produktu: 180zł

O autorze
Hubert Smentek Redaktor Na codzień uczeń drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Gd. Miłośnik wszelakiego sprzętu mobilnego oraz urządzeń ułatwiających życie. Gracz Team Fortress 2 oraz ETS2. W wolnym czasie fotograf - amator
Xblitz Thunder – mały dron za niewielkie pieniądze
4 (80%) 2 votes